Sprawdziliśmy najbardziej popularne opcje i niezbędne formalności. Na początek przyjrzeliśmy się formalnościom. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli tzw. „OC” (Kfz-Haftpflichtversicherung), to wymóg prawny bez spełnienia, którego nie można poruszać się po drogach całej Unii Europejskiej. W Niemczech za brak aktualnej polisy i potwierdzenia jej posiadania w razie kontroli, grozi odholowanie pojazdu, wysoki mandat oraz punkty karne. OC jest niezbędne także do tego, by w ogóle zarejestrować pojazd w niemieckim wydziale komunikacji. Aby dokonać rejestracji, trzeba okazać dowód potwierdzający zawarcie ubezpieczenia. Jaki jest zakres ochrony ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla właścicieli pojazdów w Niemczech?
OC w Niemczech
Nie różni się on niczym od warunków polis, które znamy z Polski, bo ogólne zasady ubezpieczeń OC zostały ujednolicone w całej Europie. Odszkodowanie wypłacane jest w razie wyrządzenia szkody innym użytkownikom ruchu. Dodatkowo wykupić można tzw. mini autocasco i pełne autocasco (Kaskoversicherung). Są to ubezpieczenia, które zapewniają ochronę na wypadek szkód, takich jak: kradzież auta i elementów jego wyposażenia; włamania oraz uszkodzenia szyb i karoserii wyrządzone przez innych użytkowników ruchu lub dzikie zwierzęta.
Od czego zależy składka ubezpieczenia w Niemczech?
Według Organizacji Insurance Europe, średnia składka roczna za OC w Niemczech wynosi 237 euro, co plasuje ten kraj na szóstym miejscu pod względem cen za polisy. Dla porównania, Polska znalazła się w tym rankingu na 13 miejscu ze średnią w wysokości 106 euro za OC[1]. W Niemczech koszt ubezpieczenia zostaje obliczony na podstawie kilku różnych czynników. Ubezpieczyciel weźmie pod uwagę m.in. jak długo posiadamy prawo jazdy oraz czy mamy doświadczenie w prowadzeniu auta. Jak to potwierdzić? Może o tym świadczyć udokumentowany fakt zarejestrowania samochodu na własne nazwisko, bo sama data prawa jazdy to często za mało. Istotne są też posiadane zniżki, które nabywamy przez wcześniejsze ubezpieczenia i bezwypadkową jazdę. Jeśli wcześniej ubezpieczaliśmy samochód w Polsce, warto postarać się o potwierdzenie zniżek od polskiego ubezpieczyciela i przetłumaczyć je przez tłumacza przysięgłego. Polisa będzie tym tańsza, im większą mamy bezszkodową przeszłość w użytkowaniu pojazdu, więc warto zebrać wszystkie zaświadczenia. Więcej płacą oczywiście początkujący i młodzi kierowcy. Co ciekawe, ubezpieczyciel prześwietli też rodzaj samochodu, który chcemy ubezpieczyć.
Im wyższej klasy auto, tym droższe ubezpieczenie?
Składka zostaje bowiem wyliczona również na podstawie danych o częstotliwości wypadków dla danego modelu auta. Im częściej statystycznie brał on udział w kolizjach, tym więcej trzeba będzie zapłacić za polisę. Podobnie firma przeanalizuje też dane dotyczące kradzieży czy włamań dla konkretnego samochodu. Istotne jest także miejsce zamieszkania ubezpieczającego – do większej ilości wypadków dochodzi bowiem w dużych metropoliach, niż w małych miasteczkach. Wartość pojazdu również ma znaczenie, im jest on wyższej klasy, tym zapłacić trzeba będzie więcej. Dlatego też często jeszcze przed zakupem auta, sprawdza się cenę ubezpieczenia w internetowych porównywarkach, które dają obraz potencjalnych kosztów późniejszej eksploatacji.
Ubezpieczenie w Niemczech – na jak długo?
Polisy w Niemczech wykupywane są, podobnie jak w Polsce, na 12 miesięcy. Wyjątkiem są w tym wypadku ubezpieczenia zawierane przez internet, które są często sporo tańsze i można je wypowiedzieć po 14 dniach bez ponoszenia dodatkowych opłat. Wykupiona internetowo polisa zaczyna obowiązywać, dopiero po rejestracji samochodu, więc jeśli do niej nie dojdzie, również można zrezygnować z ubezpieczenia. W wypadku polisy wykupionej stacjonarnie, można wypowiedzieć ją na cztery tygodnie przed końcem trwania umowy. Jeśli tego nie zrobimy, zostanie ona automatycznie kontynuowana. Wcześniejsza rezygnacja jest możliwa tylko w ściśle określonych przypadkach, które są zawarte w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Zasady są, więc przejrzyste i porównywalne z tymi, które znamy z polskich realiów. [1] https://www.mfind.pl/akademia/polisa-oc-2/ceny-ubezpieczen-oc-i-ac-w-europie/