Podpowiadamy, co powinno znaleźć się w umowie kupna-sprzedaży auta zawieranej w tym kraju oraz jakich zapisów lepiej unikać. Na wstępnie warto zaznaczyć, że umowa kupna-sprzedaży stanowi potwierdzenie przeniesienia własności i jest niezbędna do tego, by później zarejestrować auto w kraju, a także dochodzić swoich praw np. gdy kupiony samochód okaże się wadliwy. Sama procedura zakupu, a także kształt umowy może różnić się w zależności od kraju Unii Europejskiej. W niektórych państwach nie ma regulacji dotyczących umów kupna-sprzedaży aut, ale w Belgii przepisy ściśle określają jakie punkty należy zawrzeć w tym dokumencie.
Umowa kupna-sprzedaży polsko-belgijska
Ponadto belgijski sprzedawca jest także zobowiązany do tego, by przedstawić kupującemu tzw. „Car-pass”, czyli dokument potwierdzający stan licznika samochodu razem ze wskazaną datą. Oprócz tego dokumentu niezbędne jest także spisanie umowy, najlepiej w wersji dwujęzycznej, tak by była ona zrozumiała dla obu stron. Muszą znaleźć się w niej następujące informacje: - Dokładny opis pojazdu: marka, model, rok pierwszej rejestracji, numer nadwozia, przebieg, kolor, cechy szczególne, - Cenę, - Kwotę wpłaconego depozytu, - Daty i termin dostawy, - Prawo do odstąpienia od umowy, jeśli umowa została zawarta w kraju sprzedającego, - miejsce i datę zawarcia umowy, - potwierdzenie, że konsument przeczytał wszystkie informacje i otrzymał kopię, - rodzaj płatności - podpis sprzedawcy i nabywcy z datą Istotna jest także forma płatności. Za samochód w Belgii legalnie można zapłacić gotówką, ale kwota sprzedaży nie może przekroczyć 30 tys. euro. Jeśli sprzedawca pobiera zaliczkę, to zwykle nie przekracza ona 30 proc. wartości auta.
Tych zapisów trzeba unikać
Należy pamiętać także o tym, by nie podpisywać dokumentów, których zapisy nie są zrozumiałe. Ponadto wystrzegać należy się także zawierania transakcji ze sprzedającym, który chce wpisać do umowy następujące klauzule: - Umowa zawarta jest w stosunku business-to-business - Samochód sprzedawany jest bez prawa do reklamacji Powyższe informacje powinny wzbudzić czujność, ponieważ służą temu, by uniknąć odpowiedzialności w razie, gdyby kupujący po fakcie dowiedział się o ukrytych wadach pojazdu i chciał odstąpić od umowy lub próbował dochodzić zwrotu kosztów naprawy. Warto pamiętać, że umowa kupna-sprzedaży umożliwi egzekwowanie swoich praw w razie, gdyby auto okazało się niezgodne z jej zapisami. Prawo do rękojmi przysługuje kupującemu do 2 lat od zakupu.
Jakie dokumenty powinno mieć auto z Belgii?
Kupując samochód od Belga, poza umową należy jeszcze skompletować dokumenty pojazdu, czyli: - Dowód rejestracyjny - w języku francuskim Certificat d’immatriculation , a w niderlandzkim Inschrijvingsbewijs - Kartę pojazdu, jeśli została wydana - Książkę serwisową - Certyfikat COC (jeśli właściciel go posiada) - „Car-pass” z informacją o przebiegu auta - Komplet kluczyków Istotny jest szczególnie „Car-pass”, który daje kupującemu prawo do odstąpienia od zakupu lub nawet unieważnienia transakcji, jeśli sprzedawca nie chce go udostępnić. Po sfinalizowaniu transakcji można przejść do formalności związanych z wyrejestrowaniem auta i jego transportem do kraju. Kolejnym krokiem jest opłacanie akcyzy w Polsce, a następnie przetłumaczenie dokumentów u tłumacza przysięgłego, pierwszy przegląd oraz rejestracja, na którą właściciel pojazdu ma 30 dni.