Można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje mandatów: gotówkowy, kredytowany oraz zaoczny. Różnią się one sposobem płatności oraz drogą doręczenia. Pierwszy kierowany jest głównie do osób, które nie mają stałego miejsca zamieszkania w Polsce. Są to przede wszystkim turyści i obcokrajowcy. Drugi rodzaj to ten przyznawany najczęściej na podstawie potwierdzenia odbioru. Ostatni sprawdza się w sytuacji, gdy chwilowo policjant nie może osobiście wręczyć go sprawcy.
Dla kogo mandat gotówkowy, a dla kogo kredytowany?
To, jak zapłacić mandat, zależy od tego, na jakich zasadach został przyznany. Natychmiastowego uregulowania należności wymaga mandat gotówkowy. Po zatrzymaniu pojazdu policjant wystawia dokument z numerem wykroczenia, wartością mandatu oraz danymi sprawcy. Mandat można zapłacić gotówką do rąk policjanta lub kartą, o ile funkcjonariusz ma terminal płatniczy. Jest to rozwiązanie stosowane najczęściej w przypadku osób, które są przejazdem w Polsce i nie mieszkają tu na stałe. Są to też turyści czy obcokrajowcy, którzy tymczasowo realizują interesy w kraju. Kolejnym typem mandatu jest ten kredytowany. Oznacza to, że płatność jest odroczona w czasie. Należy uregulować opłatę w terminie do 7 dni, wpłacając pieniądze na konto bankowe. Mandat wydawany jest za potwierdzeniem odbioru i staje się prawomocny z chwilą pokwitowania.
Mandat kredytowany oraz zaoczny
Choć zarówno mandat kredytowany, jak i zaoczny zawierają wszelkie pouczenia, dane, podpis, jak i informacje na temat konsekwencji sądowych oraz administracyjnych, to jednak wręcza się je w inny sposób. Pierwszy z nich wydawany jest na miejscu zdarzenia, bezpośrednio do rąk osoby, która dokonała wykroczenia drogowego. Z kolei mandat zaoczny przyznawany jest pośrednio. Stosuje się go w sytuacji, gdy ktoś na przykład parkuje w niedozwolonym miejscu. Słowem wtedy, gdy kierowca złamał przepisy, ale nie ma go obecnie w samochodzie. Taki dokument zostawia się na przykład za wycieraczką. Można go też przekazać osobie pełnoletniej, która zobowiąże się do przekazania dokumentu. Tak, jak i w przypadku mandatu kredytowanego, należy zapłacić go w terminie do 7 dni.
Jak w praktyce zapłacić mandat? Kilka sposobów płatności
Co jakiś czas zmieniają się przepisy związane z płatnościami kar pieniężnych. Od 1 stycznia 2016 roku każda należność z tytułu mandatów powinna być wpłacana na konto Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu. Jest to obowiązujące dla osób z całego kraju, ponieważ ten urząd został wskazany w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 13 listopada 2015 roku. Płacić można na kilka sposobów. Najczęściej są to wygodne przelewy online. W celu zapłaty należy zalogować się na konto online, wybrać płatność do Urzędu Skarbowego, w tytule przelewu wpisać numer i serię mandatu, a także uzupełnić kwotę i zatwierdzić wysłanie przelewu. Każde konto online ma nieco inne funkcjonalności. Zwykle znajduje się przy nim zakładka zatytułowana: przelew podatkowy, przelew do Urzędu Skarbowego lub przelew US. Gdy nie ma takiej opcji, można wybrać zwykłą płatność i uzupełnić wszystkie dane.
Kilka porad, jak zapłacić mandat online
Dane do przelewu powinny być umieszczone na mandacie. Jeśli występują jakiekolwiek wątpliwości, można skorzystać z informacji dostępnych online. Jeżeli płatność wysyłana jest z zagranicznego konta, należy poprzedzić numer kodem IBAN, czyli wpisać "PL". Przelew online to szybki i prosty sposób zapłaty, jednak nie jedyny. Kierowca uprawniony jest też do uregulowania należności, wysyłając przekaz pocztowy na poczcie lub w banku. Zwykle sam druk mandatu jest gotowym dokumentem, który można przedłożyć w instytucji finansowej. Gdyby tak nie było, należy pobrać odpowiedni formularz, wpisując tam numer i serię mandatu, własne dane oraz kwotę mandatu.
Czy istnieją inne sposoby płatności?
Wielu kierowców zadaje sobie pytanie, jak zapłacić mandat. Choć przelew i przekaz pocztowy to najpopularniejsze opcje, to niekiedy można uregulować płatność od razu na miejscu. Coraz więcej policjantów z drogówki posiada terminal płatniczy, dzięki czemu kierowcy mogą od razu zapłacić kartą. Mandat gotówkowy można rzecz jasna zapłacić gotówką. W momencie uregulowania wszelkich kar finansowych do systemu wprowadzana jest informacja, że nie ma żadnych zaległości, a osoba ukarana pokryła wszelkie koszty grzywny. Nie przesadą byłoby stwierdzić, że każdy, nawet najlepszy kierowca otrzymał kiedyś mandat. Za wszelką cenę warto jednak unikać łamania przepisów, bo wraz z karą finansową nierzadko idą punkty karne. A ich zbyt duża ilość może być bolesna.