Niektóre badania pokazują, że nawet 70% osób prowadzących działalność gospodarczą pozyskało auto w ten sposób w ciągu kilku ostatnich lat. Na czym więc polega leasing samochodu? W świetle polskiego prawa leasing to po prostu wynajem dowolnego sprzętu na określony czas i na określonych warunkach. Przedsiębiorca płaci więc zwykle co miesiąc określoną sumę i może do woli korzystać z auta. Nieraz wymagana jest też wpłata początkowa, na przykład 30% wartości auta. Wiele ofert tego typu pozwala też na odkupienie pojazdu po określonym czasie. Leasing samochodu jest często uważany za bardzo opłacalną alternatywę dla kredytu, tym bardziej że firmy często proponują w ramach oferty serwisowanie pojazdu, na przykład wraz z regularnymi wymianami opon czy oleju napędowego. Usługa nie jest jednak przeznaczona wyłącznie dla tych, którzy prowadzą firmy. Dostępna alternatywa to leasing konsumencki. Jego popularność rośnie z roku na rok, choć większość takich ofert jest nadal skierowanych do firm.
Główne zalety leasingu
Najczęściej przedsiębiorcom po prostu opłaca się nabycie samochodu na zasadzie leasingu. Zwykle po spłaceniu wszystkich rat takie auto jest niewiele droższe niż kupione za gotówkę prosto z salonu, a trudno znaleźć kredyt na tak dobrych warunkach. Inna wielka zaleta tej formy nabycia auta jest również związana z kredytami. Auto w leasingu w niektórych warunkach jest środkiem trwałym, a zatem nie wpływa negatywnie na zdolność kredytową firmy. To z kolei pozwala na zaciągnięcie pożyczek na inne cele, na przykład na rozwój działalności gospodarczej. Warto przy tym pamiętać, że w ten sposób można pozyskać nie tylko samochód osobowy, ale również dostawczy czy ciężarowy. Również nie ma problemu z nabyciem ciągnika, naczepy, autobusu czy też pojazdu specjalistycznego na podobnych zasadach. Duże firmy zwykle oferują też leasing samochodu wraz z jego serwisowaniem. To oznacza wielką oszczędność czasu, zwłaszcza gdy firma ma dużą flotę pojazdów. A serwisowanie kilkudziesięciu czy nawet kilkuset aut może być dla przedsiębiorstwa bardzo czasochłonne. Podpisując umowę na kilka lat, można też nieraz ominąć podwyżki ubezpieczenia AC czy OC, które w ostatnich latach zdarzają się bardzo często. Dla większości przedsiębiorców nabycie auta w ten sposób to jednak przede wszystkim niemałe oszczędności oraz bardzo wygodna optymalizacja podatków.
Leasing operacyjny i finansowy
Jednak to, jakie podatki będzie płacił przedsiębiorca za auto, zależy przede wszystkim od formy leasingu. Jeśli chodzi o leasing operacyjny, to pojazd pozostaje własnością firmy, która go użycza. Z kolei w leasingu finansowym samochód może wejść już do majątku leasingobiorcy. To bardzo ważna różnica, jeśli chodzi o podatki. W tym pierwszym przypadku bowiem przedsiębiorca może odliczyć od kosztów uzyskania przychodu wpłatę początkową oraz całość comiesięcznej opłaty. W przypadku formy finansowej można odliczyć z kolei odpisy amortyzacyjne, a także odsetki od każdej z rat. Leasing operacyjny wymusza też płacenie podatku VAT do każdej raty. Oczywiście, jest to korzystniejsze z punktu widzenia wielu przedsiębiorców, zwłaszcza tych mniejszych. Są jednak i takie firmy, dla których to finansowy leasing samochodu jest znacznie lepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o optymalizację podatkową.
Co jeszcze warto wiedzieć o leasingu?
Ta forma nabycia auta nie musi dotyczyć aut fabrycznie nowych, możliwy jest też leasing samochodów używanych. Na taką opcję decydują się jednak przede wszystkim drobniejsi przedsiębiorcy, gdyż duże firmy czy korporacje wolą kupować fabrycznie nowe auta. Również większe podmioty mają tendencję do pozbywania się samochodów po spłaceniu wszystkich rat. Na kupno samochodu po określonym czasie decydują się za to często mniejsze firmy. Na rynek aut używanych często trafiają więc samochody poleasingowe. Takie auto może być nieraz świetną okazją - zwłaszcza gdy przedtem należało na przykład do korporacji finansowej, której pracownicy po prostu dojeżdżali nim do biura. Samochody poleasingowe zawsze są odpowiednio serwisowane i zwykle są też dość zadbane. Z drugiej strony, jeśli tego rodzaju auta służyły chociażby przedstawicielom handlowym, to zazwyczaj mają bardzo duże przebiegi i nie muszą stanowić atrakcyjnej oferty dla nabywcy. A jaki samochód w leasingu jest najczęściej spotykany na polskich drogach? W największych firmach najczęściej wybierana jest Skoda Octavia, choć do najpopularniejszych modeli zalicza się też Opla Astrę, Skodę Fabię, VW Golfa oraz VW Passata. Preferowany okres leasingu to z kolei 36 miesięcy. Rynek dynamicznie rośnie i obecnie szacuje się, że w Polsce jest już warty około 60 miliardów złotych. Przedsiębiorcy wyraźnie polubili więc tę formę nabywania pojazdów - nie tylko ze względu na dobre warunki i optymalizację podatków. To po prostu wygodny sposób pozyskania auta do firmy. Pozwala zaoszczędzić też czas na wymianę części oraz serwisowanie. Obecnie coraz chętniej przekonują się do niego również osoby prywatne, a leasing konsumencki należy do tych produktów finansowych, które niezwykle szybko zyskują popularność.