Oczywiście, nie należy ograniczać się jedynie do okresowych odwiedzin stacji kontroli pojazdów, ale też na bieżąco obserwować stan techniczny swojego samochodu. Przegląd jest o tyle istotny, że w codziennym użytkowaniu kierowca może nie wychwycić wszystkich mankamentów, które mogą powodować zagrożenie i wymagać naprawy. W trakcie sprawdzania stanu technicznego auta kontrolowane są wszystkie elementy, które posiadają kluczowe znaczenie dla bezpiecznego i komfortowego podróżowania. Badanie ma na celu potwierdzenie sprawności samochodu zarówno pod kątem bezpieczeństwa użytkowników, jak i ochrony środowiska naturalnego. Kolejnym argumentem za dopilnowaniem terminu kontroli jest mandat za brak przeglądu. Kara finansowa może skutecznie motywować do regularnego przestrzegania obowiązku poddawania pojazdu badaniom technicznym. Dodatkowo, jeśli policja stwierdzi, że samochód stwarza realne zagrożenie, może zostać odtransportowany lawetą, co również wiąże się z kolejnym, niemałym wydatkiem dla właściciela. Co ważne, w przypadku braku ważnego badania technicznego kierowca musi liczyć się z utratą odszkodowania z tytułu ubezpieczenia AC i NNW, kiedy dojdzie do kolizji lub wypadku z jego winy.
Mandat za brak przeglądu pojazdu
Kara z tytułu braku przeglądu może okazać się dotkliwa dla kierowcy, który zapomniał o wizycie na stacji diagnostycznej lub z premedytacją zaniedbał tę konieczność. Poza zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego mandat za brak przeglądu może wynieść nawet 500 złotych. Decyzję o nałożeniu tej formy kary podejmuje funkcjonariusz, który zauważył, że kierowca nie dysponuje ważnym badaniem technicznym pojazdu. Dopiero po otrzymaniu dokumentu, który poświadcza o pozytywnym wyniku przeglądu w najbliższej okręgowej stacji kontroli pojazdów, kierowca może korzystać z pojazdu przez 30 dni, mimo braku dowodu rejestracyjnego. O odzyskanie dokumentu musi wnioskować w odpowiednim urzędzie. Niekiedy zdarza się, że w przypadku nieznacznego spóźnienia z następnym przeglądem kończy się jedynie na upomnieniu. Niemniej jednak dowód rejestracyjny jest bezwzględnie zatrzymywany.
Jak wygląda przegląd i kiedy go dokonać?
W przypadku samochodów nowych pierwszego przeglądu dokonuje się dopiero po trzech latach od momentu pierwszej rejestracji pojazdu. Kolejne badanie wyznaczone jest dwa lata później, a po pięciu latach kierowca zobligowany jest do corocznej kontroli. Jeśli nie dopełni obowiązku, grozi mu mandat za brak przeglądu. W przypadku samochodów osobowych koszt przeglądu zamyka się w kwocie 100 złotych. Podczas badania diagnosta kontroluje działanie oświetlenia, a także jego prawidłowe ustawienie. Ponadto kontroli poddawany jest stan ogumienia, szyb i karoserii. Jeśli ekspert wykryje głęboką korozję lub pękniętą szybę, samochód może nie przejść przeglądu pomyślnie. Kolejnymi elementami podlegającymi kontroli są hamulce i amortyzatory, których dobry stan ma szczególne znaczenie. Warto przestrzegać terminów przeglądu technicznego, ponieważ zależy od niego nie tylko bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów i pozostałych uczestników ruchu drogowego, ale pozwala też uchronić budżet przed niepotrzebnym wydatkiem na pokrycie kary w postaci mandatu oraz zaoszczędza kłopotu związanego z utratą dokumentów.