Przejdź do głównej zawartości
Ze względu na prace konserwacyjne AutoScout24 jest obecnie dostępny tylko w ograniczonym zakresie. Dotyczy to takich funkcji, jak kontakt ze sprzedawcami, logowanie lub zarządzanie pojazdami na sprzedaż.

Przegląd techniczny samochodu

Bez względu na to, że przegląd samochodu uważany jest przez wielu kierowców za zło konieczne, warto pamiętać o tym, że badanie służy przede wszystkim bezpieczeństwu wszystkich uczestników ruchu.

Zdarza się bowiem, że właściciel pojazdu lekceważy drobne usterki, które mogą doprowadzić do sytuacji zagrażającej zdrowiu i życiu wielu osób.

Istnieją także sytuacje, w których kierowca nie zdaje sobie sprawy, że niektóre podzespoły w samochodzie uległy nadmiernej eksploatacji i wymagają naprawy. Szybka interwencja pozwoli zminimalizować skalę zniszczeń, obniży koszty napraw i - co najważniejsze - stanie się gwarancją spokojnej jazdy. Warto dodać, że przegląd techniczny jest obowiązkiem każdego kierowcy. Poruszanie się autem, które od 12 miesięcy nie pojawiło się w stacji kontroli pojazdów, skutkuje sankcjami, a w skrajnych przypadkach również zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

Kiedy trzeba wykonać przegląd techniczny?

Zdecydowaną zaletą kupna nowego samochodu jest fakt, że pierwszy przegląd techniczny wykonywany jest w tym przypadku dopiero po 3 latach od chwili zarejestrowania pojazdu, a następny za kolejne 24 miesiące. Dopiero po pięciu latach właściciel samochodu jest zobowiązany do pojawiania się w stacji kontroli pojazdów co rok. Reguła ta nie dotyczy jednak pojazdów przeznaczonych do nauki jazdy, taksówek oraz aut wyposażonych w instalację LPG. W ich przypadku przegląd należy wykonywać co 12 miesięcy począwszy od daty zakupu. Z kolei dla aut zabytkowych, które nie pełnią funkcji zarobkowej, przewidziany jest tylko jeden przegląd wykonywany przed rejestracją. Z kolejnych są one zwolnione ustawowo. Ostateczną datę kolejnego przeglądu kierowca może znaleźć w dowodzie rejestracyjnym. Należy jednak pamiętać, że jej przekroczenie może być kosztowne w skutkach. Funkcjonariusz policji, który podczas kontroli stwierdzi brak ważnego badania technicznego zatrzymuje dowód rejestracyjny. W ciągu 7 dni, na mocy czasowego pozwolenia, kierowca musi odwiedzić stację diagnostyczną - tylko pozytywny wynik badania jest sposobem na odzyskanie dokumentów, po odbiór których należy udać się do właściwego starostwa powiatowego. Brak przeglądu odbija się także echem w chwili wypadku. Jest on bowiem podstawą do odmówienia przez ubezpieczyciela wypłaty odszkodowania lub do zmniejszenia jego kwoty.

Na czym polega okresowy przegląd samochodu?

Przegląd samochodu rozpoczyna się od sprawdzenia zgodności danych. Stacja kontroli pojazdów odczytuje numer VIN i sprawdza, czy zgadza się on z tym, który jest zapisany w dowodzie rejestracyjnym. Diagnosta weryfikuje też czytelność tablic rejestracyjnych oraz naklejki kontrolnej umieszczonej na przedniej szybie auta. Następnie przystępuje do sprawdzenia stanu oświetlenia. Reflektory muszą być w pełni sprawne. Problem mogą spowodować także zmatowione odbłyśniki i klosze lub ich odpryski znajdujące się wewnątrz lampy. Ważne jest ich odpowiednie ustawienie w taki sposób, by nie oślepiały kierowców jadących w przeciwnym kierunku. Kontroli podlegają też żarówki, które obowiązkowo powinny posiadać certyfikat i homologację. Fachowiec ma za zadanie ocenić również stan opon - grubość bieżnika nie może być mniejsza niż 1,6 milimetra. Weryfikuje ponadto szyby pod kątem odprysków, zarysowań oraz stopnia ich przyciemnienia. Następnie przechodzi do czynności mających na celu sprawdzenie kondycji hamulców. Obejmują one oględziny tarcz, klocków oraz przewodów hamulcowych. Mechanik sprawdza także, czy nie doszło do wycieku płynu hamulcowego. Na stanowisku rolkowym przeprowadza pomiar skuteczności układu hamulcowego. Poza tym kontroli poddawana jest geometria kół oraz amortyzatory, których skuteczność tłumienia wibracji nie może być mniejsza niż 40%. Umieszczenie pojazdu na szarpakach pozwala zidentyfikować luzy pojawiające się w zawieszeniu czy układzie kierowniczym. Z kolei sprzęt weryfikujący skład spalin pozwala oszacować, czy samochód nie emituje zbyt dużej ilości toksycznych substancji. W przypadku samochodów zasilanych gazem sprawdzana jest ponadto ważność butli LPG oraz szczelność instalacji.

Co zrobić, gdy auto nie przejdzie przeglądu?

Statystyki pokazują, że około 15% pojazdów, które trafiają do stacji kontroli nie przechodzi przeglądu technicznego. W większości jest to powodowane zaniedbaniami ze strony kierowców. Wykrycie przez fachowca usterki spowoduje, że właściciel auta nie otrzyma stosownego wpisu w dowodzie rejestracyjnym. Gdy awarie stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa, diagnosta jest zobligowany do zatrzymania dowodu rejestracyjnego, by następnie wysłać go do wydziału komunikacji starostwa powiatowego. Kierowca zaś jest zobowiązany naprawić wskazane usterki, po czym ponownie zostaje przeprowadzony kompleksowy przegląd samochodu. Pozytywny rezultat badania oznacza, że kierowca może odebrać dowód rejestracyjny i korzystać z auta. Jeżeli zaś awarie nie zagrażają uczestnikom ruchu, stacja diagnostyczna wystawia dokument, w którym wskazuje usterki podlegające naprawie. Na ich usunięcie właściciel pojazdu ma 14 dni. Po tym okresie auto znowu trafia na przegląd. W tym przypadku jednak ocenie podlegają jedynie te elementy, które wymagały ingerencji fachowca, co sprawia, że koszt przeglądu jest mniejszy. Warto pamiętać o tym, że przegląd samochodu nie jest jedyną gwarancją bezpieczeństwa. Kierowcy powinni uważnie przyglądać się swoim pojazdom i w chwili zaistnienia obaw o ich stan techniczny udać się do warsztatu. W przypadku starszych aut podstawowe elementy, takie jak układ hamulcowy, zbieżność kół, amortyzatory czy układ kierowniczy powinny być sprawdzane również między przeglądami. Wizyta u fachowca jest w tym przypadku gwarancją komfortowej jazdy i - co najważniejsze - bezpieczeństwa właściciela pojazdu, jego pasażerów i pozostałych użytkowników dróg.

Udostępnij

Wszystkie produkty

Europa Mitgliedsstaaten-Flaggen

Wszystko o systemie opłat za drogi

Porady · Inne
beleuchtung

Kiedy warto stosować halogeny?

Porady · Inne
verkehr

Mandat z fotoradaru

Porady · Inne
Pokaż więcej