Przejdź do głównej zawartości
Ze względu na prace konserwacyjne AutoScout24 jest obecnie dostępny tylko w ograniczonym zakresie. Dotyczy to takich funkcji, jak kontakt ze sprzedawcami, logowanie lub zarządzanie pojazdami na sprzedaż.

Zakazy dla ciężarówek i tirów

Przepisy prawne dotyczące ruchu drogowego tirów i ciężarówek różnią się od tych, które określają zasady poruszania się samochodów osobowych. Pewne ograniczenia oraz zakazy zostały w nich uwzględnione przede wszystkim po to, aby poprawić poziom bezpieczeństwa.

I chociaż statystyki wyraźnie pokazują, że najwięcej kolizji jest powodowanych przez auta osobowe, to zdarzenia drogowe z udziałem pojazdów ciężarowych są najtragiczniejsze w skutkach. Warto także podkreślić, że zakazy, jakimi zostały objęte samochody powyżej 3,5 oraz 12 ton mają na celu usprawnienie przepustowości na trasach. Tiry oraz ciężarówki przewożące określony typ ładunku często powodują bowiem blokowanie arterii, co ma szczególnie niekorzystne znaczenie w okresie wzmożonego ruchu na drogach.

Ograniczenia czasowe

Podstawowym zakazem, z którym spotka się każdy kierowca tira, jest ograniczenie możliwości przemieszczania się w wybrane dni. Tego rodzaju auta nie mogą poruszać się po drogach w dni wolne od pracy w godzinach od 8.00 do 22.00. Zakaz ten dotyczy także dnia poprzedzającego święto w godzinach od 18.00 do 22.00. Ograniczenie zostało wprowadzone w celu poprawienia płynności ruchu. W weekendy oraz dni wolne dużo ludzi podróżuje, przez co trasy są wówczas bardziej zakorkowane. Warto zaznaczyć, że zakazy dla tirów dotyczą zarówno świąt państwowych, jak i kościelnych. Oddzielny przepis reguluje przemieszczanie się pojazdów powyżej 12 ton w okresie wakacyjnym. Od piątku będącego ostatnim dniem zajęć dydaktycznych do pierwszego dnia rozpoczynającego nowy rok szkolny kierowcy tirów nie mogą wyjeżdżać na trasę w każdy piątek od godziny 18.00 do 22.00, w sobotę od 14.00 do 22.00 oraz w niedzielę od 8.00 do 22.00. Z ograniczeń tych zwolnione są jednak autobusy, samochody policji, Inspekcji Transportu Drogowego, Straży Granicznej, Sił Zbrojnych, jednostek przeciwpożarowych oraz innych pojazdów cywilnych sprawujących służbę państwową. Zakaz nie obejmuje tirów przewożących żywe zwierzęta, produkty spożywcze, które mogą ulec szybkiemu zepsuciu czy przesyłki pocztowe. Nie dotyczy on także pojazdów obsługujących masowe imprezy oraz samochodów pracujących przy budowie dróg i mostów.

Przewóz ładunków

Zakazy dla ciężarówek i tirów dotyczą również przewozu ładunków. Niedopuszczalne jest przewożenie w przyczepie ludzi. Reguła ta dotyczy także łóżka umiejscowionego w samochodach powyżej 12 ton za kabiną. Pasażerowie mogą podróżować z kierowcą jedynie na siedzeniach, przy czym przekroczenie ilości osób w kabinie podlega odpowiednim sankcjom. Pod osłoną karnetu nie mogą być przewożone papierosy oraz alkohol. Reguła ta nie dotyczy trunków niskoprocentowych i tytoniu surowego. Nie zmienia to faktu, że kierowca powinien posiadać stosowne dokumenty potwierdzające legalność transportu. Zakazy dla ciężarówek i tirów dotyczą też przewozu towarów niebezpiecznych, czyli takich, które pośrednio lub bezpośrednio mogą zagrażać zdrowiu i życiu ludzi lub doprowadzić do zniszczenia środowiska. W takiej sytuacji kierowca jest zobowiązany okazać uprawnienia do przewożenia ładunków ADR, a pojazd musi być oznakowany pomarańczową tablicą. Przejazd powinien być zorganizowany w taki sposób, aby w miarę możliwości ograniczyć ilość postojów. Samochód powinien poruszać się po drogach o dobrej nawierzchni i małym natężeniu ruchu. Przewoźnik powinien też zadbać o ominięcie dróg, które przebiegają w pobliżu ośrodków wypoczynkowych i sportowych oraz terenów zabudowanych, szczególnie głównych arterii miast. Warto pamiętać o tym, że przewóz wielu ładunków niebezpiecznych należy zgłosić do odpowiednich instytucji państwowych - Sanepidu, Policji czy Państwowej Straży Pożarnej.

Czas pracy kierowcy

Zakazy dla ciężarówek i tirów dotyczą także czasu pracy kierowców. Osoba prowadząca pojazd nie może pracować dłużej niż 9 godzin. Od poniedziałku od północy do niedzieli do godziny 23.59 czas ten może dwukrotnie zostać przedłużony do 10 godzin. Niezależnie od rodzaju pojazdu kierowca po 4,5 godzinach jazdy jest zobowiązany do odpoczynku. Przerwa trwa 45 minut, przy czym należy pamiętać, że może ona zostać rozłożona na dwie części. Jeżeli kierowca dokonuje załadunku oraz rozładunku towaru, czas poświęcony na te czynności jest wliczany do ogólnego czasu pracy. W ciągu tygodnia maksymalna ilość przepracowanych godzin nie może przekroczyć 56, przy czym w dwóch następujących po sobie tygodniach limit zostaje skrócony do 90 godzin łącznie. Kierowca nie może także łamać zasad dotyczących odpoczynku. Jeżeli pojazd jest prowadzony przez jedną osobę, czas wypoczynku powinien wynosić 11 godzin, przy czym może zostać podzielony na dwa okresy - 3 i 9-godzinny. Dopuszczalny jest skrócony czas przerwy trwający 9 godzin, przy czym można z niej skorzystać tylko trzy razy pomiędzy dwoma tygodniowymi okresami odpoczynku. Warto zaznaczyć, że ten ostatni wynosi 45 godziny i powinien się rozpocząć najpóźniej po zakończeniu szóstego, 24-godzinnego okresu pracy. Kierowca musi pamiętać o tym, że każda kontrola drogowa ma prawo sprawdzić czas pracy zarejestrowany na tachografie. Jego przekroczenie kończy się natomiast mandatem. Zakazy dla ciężarówek i tirów dotyczą również prędkości. O ile w terenie zabudowanym pojazdy o masie powyżej 3,5 oraz 12 ton obowiązują takie same zasady, jak te dotyczące samochodów osobowych, o tyle poza nim kierowca tira nie może przekroczyć 70 km/h na drogach jednojezdniowych oraz 80 km/na drogach dwujezdniowych, a także autostradach oraz drogach ekspresowych. Lekceważenie powyższych przepisów w najlepszym przypadku będzie skutkować sankcjami finansowymi oraz czasowym wstrzymaniem prawa jazdy. W najgorszym natomiast - zmęczony kierowca, spieszący się by dowieźć załadunek może stworzyć poważne zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu.

Udostępnij

Wszystkie produkty

Europa Mitgliedsstaaten-Flaggen

Wszystko o systemie opłat za drogi

Porady · Inne
beleuchtung

Kiedy warto stosować halogeny?

Porady · Inne
verkehr

Mandat z fotoradaru

Porady · Inne
Pokaż więcej