Przejdź do głównej zawartości
Ze względu na prace konserwacyjne AutoScout24 jest obecnie dostępny tylko w ograniczonym zakresie. Dotyczy to takich funkcji, jak kontakt ze sprzedawcami, logowanie lub zarządzanie pojazdami na sprzedaż.

Klocki hamulcowe

Układ hamulcowy to bez wątpienia część auta, od której w największym stopniu zależy bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Do kluczowych elementów układu należą klocki hamulcowe.

Warto więc wiedzieć, jak o nie dbać, jak wymienić je we własnym zakresie, a także w jaki sposób dopasować klocki do indywidualnych potrzeb i tego, jak eksploatowane jest auto. Wprawdzie wszystkie warsztaty i autoryzowane stacje oferują taką usługę, jednak czynność tę można wykonać także samodzielnie w kilku krokach. Warto robić to regularnie, ponieważ klocki są stosunkowo niedrogimi częściami, a ich dobra kondycja może zapobiec niebezpiecznym sytuacjom na drodze.

Kiedy wymienić klocki hamulcowe?

Po pierwsze: klocki nie są częścią zamienną, którą wymienia się często. Dlatego też dobrym pomysłem jest stosowanie kilku prostych zasad pozwalających na ustalenie, kiedy konieczne jest wykonanie takiej operacji. Wiele aut jest wyposażonych w specjalne czujniki, które informują kierowcę o potrzebie wymiany tego elementu układu hamulcowego. Sygnał ostrzegawczy pojawia się zwykle na desce rozdzielczej. Ponadto klocki w wielu modelach samochodów są wyposażone w blaszki wydające charakterystyczny dźwięk słyszalny podczas hamowania. Na rynku dostępne są również klocki bez blaszek. Tego rodzaju elementy piszczą w trakcie hamowania - odgłos ten także stanowi znak, że nadeszła chwila wymiany klocków hamulcowych. Równie dobrym pomysłem jest samodzielna kontrola grubości klocków. Na każdym z nich znajduje się rowek, po którym można poznać, jak bardzo zużyta jest okładzina. Jeśli nie widać go wcale - klocki należy jak najszybciej wymienić na nowe. Inna zasada mówi, że wymianę klocków hamulcowych należy rozważyć, gdy ich grubość nie przekracza 1,5 mm.

Jak wybrać klocki hamulcowe?

Wybór klocków hamulcowych zależy od kilku czynników. Część kierowców zwraca uwagę na cenę, inni stosują kryterium doboru klocków do własnych potrzeb i stylu jazdy. Osoby preferujące szybką sportową jazdę cenią krótką drogę hamowania i błyskawiczną reakcję hamulca po wciśnięciu pedału. Ciekawostkę stanowi fakt, że dla fanów dynamicznej jazdy stworzono specjalne klocki, które są odporne na oddziaływanie wyższych temperatur. To ważne, ponieważ rozgrzane elementy realnie wpływają na wydajność i szybkość hamowania. Kierowcy eksploatujący auto w spokojniejszy, miejski sposób mogą wybrać klocki, stosując kryterium cenowe. Wbrew pozorom tanie klocki nie muszą być złym rozwiązaniem. Bez obaw mogą sięgać po nie kierowcy, którzy podróżują lekkimi autami o niezbyt dużej mocy. Niedrogie klocki sprawdzają się na płaskim terenie oraz podczas jazdy ze średnią prędkością 90 km/h. Na modele w niskich cenach mogą również zdecydować się właściciele aut, którzy unikają gwałtownego hamowania. Analogicznie - kierowcy jeżdżący szybciej, a także poruszający się po pofałdowanym lub górzystym terenie powinni postawić na klocki z wyższej półki. Dodatkowym kryterium przy wybieraniu klocków hamulcowych może być również homologacja producenta auta.

Jak przygotować się do wymiany klocków hamulcowych?

Przed rozpoczęciem pracy warto zaplanować cały proces oraz zebrać niezbędne narzędzia. Najważniejszą kwestią jest dobór nowych okładzin ciernych. Należy podkreślić, że mowa tu o całym zestawie, bowiem klocki wymieniane są zawsze parami. Klocki najczęściej sprzedawane są właśnie w takich pakietach. Ponadto warto wyposażyć się w smar, lewarek, odpowiednich rozmiarów klucze i drucianą szczotkę. Przygotowanie narzędzi pozwoli na zaoszczędzenie czasu, a także szybką reakcję podczas procesu wymiany klocków na każdym etapie. Przed wymianą klocków hamulcowych należy wyeliminować ryzyko stoczenia się auta. W tym celu można sięgnąć po drewniane klocki lub kliny, które należy umieścić pod kołami.

Jak wymienić klocki hamulcowe?

Po przygotowaniu narzędzi i zabezpieczeniu samochodu przed stoczeniem się należy poluzować śruby poszczególnych kół. Kolejnym krokiem jest podniesienie auta przy użyciu lewarka, a następnie zdjęcie koła. Teraz wystarczy odkręcić śrubę mocującą zacisk hamulcowy i unieść go do góry. Warto przygotować się na to, że śruby mogą być zapieczone. Wówczas można sięgnąć po jeden z uniwersalnych preparatów smarujących. Po zdjęciu zacisku można odłożyć go lub podwiesić, pamiętając, by nie zwisał w przewodzie hamulcowym. Następnie należy wyjąć stare klocki hamulcowe, a w ich miejscu umieścić nową parę. Na tym etapie należy pamiętać o dociśnięciu tłoczka w zacisku. Czynność ta umożliwi założenie grubszych klocków hamulcowych. Aby wcisnąć tłoczek, wystarczy wykorzystać dwa duże klucze. Przed założeniem nowych klocków hamulcowych dobrym pomysłem jest oczyszczenie gniazda zacisku drucianą szczotką. Dzięki temu powierzchnia będzie gładsza.

Na co zwrócić uwagę po wymianie klocków hamulcowych?

By mieć pewność, że wymiana klocków przebiegła poprawie, warto dokładnie sprawdzić stan osłony tłoczka. Jeżeli na niej widać uszkodzenia, należy ją wymienić. Warto zrobić to jak najszybciej, ponieważ uszkodzona osłona doprowadzi do zanieczyszczenia i korozji tego elementu. To z kolei może skutkować zapieczeniem hamulców. Oprócz kondycji tłoczka i osłony warto również zwrócić uwagę na prowadnice, po których przesuwany jest zacisk. Elementy te nie powinny być zabrudzone - w przeciwnym razie działanie hamulców nie będzie prawidłowe. W efekcie może dojść do blokowania klocków hamulcowych, a także nadmiernego zużycia jednego z tych elementów. Należy więc zwrócić uwagę, by zacisk swobodnie przesuwał się w prowadnicy. Istotną kwestią jest również stan osłon prowadnic, w których przesuwany jest zacisk. Uszkodzone prowadnice to bowiem ryzyko blokowania zacisku. Wymiana klocków hamulcowych do znakomita okazja, by nasmarować prowadnice. Tę czynność warto wykonać nawet wówczas, gdy prowadnica pracuje bez zarzutu. Kolejnym ważnym aspektem jest eksploatacja nowych klocków hamulcowych. Warto pamiętać, że nowe elementy potrzebują czasu, by właściwie się ułożyć i dotrzeć. W związku z tym tuż po ich założeniu należy unikać gwałtownego hamowania. Dobrym rozwiązaniem może okazać się przetestowanie i dotarcie nowych klocków w bezpiecznych warunkach. W tym celu warto wybrać mniej uczęszczaną drogę, na której można kilkukrotnie powtórzyć manewr rozpędzania się i delikatnego hamowania. Należy pamiętać, że po wymianie klocków hamulcowych skuteczność układu hamulcowego może być mniejsza. Nowe klocki na dotarcie się potrzebują zwykle przebycia kilkudziesięciokilometrowej trasy. Klocki hamulcowe to jedne z najważniejszych elementów układu hamulcowego, który odgrywa niebagatelną rolę, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i eksploatację auta. Warto rozważnie dobrać je do stylu jazdy i własnych potrzeb. Chociaż wymianę klocków hamulcowych oferuje każdy warsztat samochodowy, operację tę można również wykonać samodzielnie. Warto jednak dobrze przygotować się do tej czynności, gromadząc wcześniej wszystkie niezbędne narzędzia. Bez względu na decyzję o wykonaniu wymiany we własnym zakresie bądź zleceniu jej profesjonalistom, warto na bieżąco kontrolować stan zużycia klocków hamulcowych.

Udostępnij

Wszystkie produkty

lack reparieren

Lakier samochodowy

Porady · Naprawa samochodu
fahrwerk

Tarcze hamulcowe

Porady · Naprawa samochodu
scheibenpflege

Naprawa szyb samochodowych

Porady · Naprawa samochodu
Pokaż więcej