Są jednak sytuacje, w których występuje konieczność wymiany szyby lub nawet kilku szyb, i jest to dość skomplikowany proces. Warto wiedzieć, kiedy trzeba dokonać wymiany, aby po pierwsze bezpiecznie podróżować samochodem, a po drugie, aby pojazd bez problemu przechodził coroczne obowiązkowe badania diagnostyczne. Poza tym kodeks drogowy wyraźnie zaznacza, że jeśli szyby są popękane, stłuczone lub noszą głębokie rysy, a tym samym utrudniają jazdę i zniekształcają widoczność, na kierowcę zostanie nałożony mandat podczas policyjnej kontroli drogowej. Warto pamiętać, że zaniedbane, zniszczone, stare i porysowane szyby to niebezpieczeństwo dla kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego.
Kiedy należy wymienić przednią szybę samochodu?
Kondycja szyb w samochodzie zależy od wielu czynników. Wśród nich można wymienić podłoże, po którym się jeździ, porę roku, różnice temperatur, a także jakość, grubość i rodzaj materiału, z którego wykonano szybę - szyby mogą być hartowane lub klejone. Głęboko i gęsto porysowana lub popękana przednia szyba to problem, który dotyczy wielu kierowców. Wyraźny "pajączek" rozchodzący się na boki lub drobne dziury po kamieniach, które trafiły w szkło spod kół innych pojazdów, również kwalifikują szybę do wymiany. Poza tym drobne uszkodzenia, niezauważone w porę lub zignorowane, mają to do siebie, że szybko się powiększają, przysparzając tym samym mnóstwa kłopotów. We wszystkich opisanych powyżej sytuacjach trzeba skonsultować się z wysoko wykwalifikowanym mechanikiem, który doradzi wybór nowej szyby oraz będzie umiał ją zamontować. W tym aspekcie warto zdać się na profesjonalistów, gdyż szyba musi zostać zainstalowana w sposób idealny, czyli tak, aby była stabilna, bo to od niej przecież zależy bezpieczeństwo osób podróżujących autem.
Wymiana szyb samochodowych a naklejka kontrolna
Wielu kierowców ma obawy związane z wymianą przedniej szyby samochodu. Poza ceną takiej usługi oraz znalezieniem odpowiedniego modelu nowej szyby do rozwiązania pozostaje jeszcze kwestia nalepki kontrolnej z numerem rejestracyjnym pojazdu, która zawsze musi być przyklejona w prawym dolnym rogu szyby przedniej (patrząc od wnętrza pojazdu). Odklejenie jej bez uszkodzeń graniczy z cudem, ponieważ naklejka ta ma predyspozycje, by po prostu porwać się na strzępy podczas próby jej zdejmowania z szyby. W internecie można znaleźć domowe sposoby na odlepienie takiej naklejki i nałożenie jej na nową szybę, ale raczej nie należy ich stosować. Można za to udać się do Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta i tam złożyć wniosek o wydanie wtórnika, który sprawdzeni mechanicy w warsztacie nakleją na nową szybę. Wniosek o wtórnik można składać osobiście (wówczas potrzebny jest dowód rejestracyjny pojazdu oraz ubezpieczenie OC) lub przez internet. W tym drugim przypadku nową naklejkę odbiera właściciel pojazdu za okazaniem wspomnianych dokumentów. Koszt wystawionej na nowo naklejki nie jest wysoki.
Wymiana szyb samochodowych bocznych
Zdarza się i tak, że wymiana szyb samochodowych bocznych jest koniecznością. Po polskich drogach jeżdżą samochody, w których okna działają na tradycyjną korbkę, oraz takie, które mają elektrycznie opuszczane szyby. W tym pierwszym przypadku wystarczy smykałka do majsterkowania, trochę wiedzy oraz sporo czasu, aby dokonać wymiany samodzielnie. Przed przystąpieniem do prac trzeba zaopatrzyć się we właściwą szybę. Do wyboru są szyby nowe, jak i używane, ale trzeba znaleźć dokładnie taką, która będzie pasować do konkretnego modelu samochodu (w tym pomocne będą takie dane jak model, roku produkcji oraz numer nadwozia, czyli VIN). Wymiana szyb samochodowych we własnym garażu może okazać się ciekawym zajęciem, które pozwoli cieszyć się nie tylko dobrze wykonanym zadaniem, ale i mieć z niego ogromną satysfakcję. W przypadku okien otwieranych i zamykanych manualnie wystarczy poznać prosty mechanizm i trzymać się instrukcji, która określa działanie poszczególnych dźwigni, prowadnic oraz linek. Aby przeprowadzić zabieg sprawnie, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia i zdemontować tapicerkę drzwi. Po zamocowaniu nowej szyby konieczne są drobne testy, które sprawdzą, czy wymieniona szyba bez problemu podnosi się i chowa. Samodzielna wymiana szyb samochodowych nie wymaga wielkiej wprawy, ale warto poprosić o pomoc inną osobę, zwłaszcza przy montowaniu nowego szkła. Jeśli natomiast czeka nas wymiana szyb elektrycznych, wówczas powinni wkroczyć specjaliści, ponieważ każda taka szyba posiada elektrycznie sterowany podnośnik oraz szereg kabli, które wymagają precyzyjnego odłączenia i podłączenia.