Przejdź do głównej zawartości
Ze względu na prace konserwacyjne AutoScout24 jest obecnie dostępny tylko w ograniczonym zakresie. Dotyczy to takich funkcji, jak kontakt ze sprzedawcami, logowanie lub zarządzanie pojazdami na sprzedaż.

Kosmetyka aut

Efektowna prezencja samochodu zależy w głównej mierze od tego, jak o stan pojazdu troszczy się jego właściciel. Dotyczy to zarówno aut nowych, jak i używanych. Odpowiednia pielęgnacja może sprawić, że nawet kilkuletni pojazd będzie wyglądać, jakby przed chwilą opuścił salon.

Aby uzyskać taki efekt, należy stosować odpowiednie kosmetyki samochodowe, czyli środki i preparaty, które pomogą zachować doskonałą kondycję pojazdu, nie tylko pod względem wyglądu. O samochód można zadbać samodzielnie, wykonując zabiegi pielęgnacyjne w zaciszu własnego garażu lub podwórka, albo powierzyć go fachowcom, którzy kompleksowo zatroszczą się o pojazd, dobierając i stosując najlepsze specjalistyczne środki dostępne na rynku.

Kosmetyki samochodowe i ich podział

Efektowna i efektywna zarazem kosmetyka aut wymaga właściwego doboru środków, które przyczynią się do znakomitej prezencji pojazdu. Są to preparaty specjalnie dedykowane konserwacji oraz pielęgnacji samochodów i to na nich powinni skupić się miłośnicy nieskazitelnie czystych i zadbanych aut. Specjaliści przestrzegają przed korzystaniem z domowych środków, które mogą przyczynić się do zniszczenia karoserii czy elementów wnętrza. Kosmetyki samochodowe dzielą się na kilka rodzajów. Istnieją preparaty przeznaczone do pielęgnacji, jak również środki stworzone z myślą o konserwacji. Preparaty konserwujące pomagają w utrzymaniu w dobrym stanie między innymi hamulców i podwozia. Na rynku dostępne są także kosmetyki charakteryzujące się uniwersalnym przeznaczeniem. Osobną kategorię stanowią te dedykowane karoserii, zderzakom, oponom i felgom. Do innych grup należą kosmetyki przeznaczone do wnętrz, w tym tapicerki, skóry i desek rozdzielczych. Najczęściej są to serie preparatów, które można wykorzystać do zadbania o poszczególne części pojazdu. Asortyment preparatów chemicznych przeznaczonych do czyszczenia i pielęgnacji wnętrza obejmuje przede wszystkim tapicerkę materiałową i skórzaną, wykładziny dywanowe oraz wszelkiego rodzaju elementy wykończenia. Najczęściej są to różnego typu płyny i pianki. W przypadku skórzanej tapicerki większość środków ma nie tylko właściwości czyszczące, ale również regenerujące i konserwujące. Z kolei specyfiki dedykowane pielęgnacji desek rozdzielczych poza swoimi tradycyjnymi właściwościami czyszczącymi i przywracającymi połysk, mogą ponadto działać antystatycznie, uniemożliwiając osiadanie pyłków kurzu. Do pozostałych akcesoriów zalicza się ściereczki ze specjalistycznego materiału, które świetnie sprawdzą się na każdej powierzchni w aucie. Za kosmetyki samochodowe uznawane są też odświeżacze powietrza oraz neutralizatory zapachów. Do preparatów, których przeznaczeniem jest regeneracja lakierowanych powierzchni, zaliczają się różnego rodzaju pasty polerskie i mleczka. Dzięki nim można usunąć drobne rysy nie tylko z warstwy lakieru, ale i powierzchni szyb. Dużą popularnością cieszą się również środki pielęgnujące felgi, także te, które wykonane są ze stopów lekkich. Natomiast do opon stosuje się czernidła, które przywracają efektowny wygląd mokrych kół.

Co to jest auto detailing?

Auto detailing - z tym pojęciem nierozerwalnie związana jest kosmetyka aut. Jest to bardzo skrupulatne i rozbudowane czyszczenie, woskowanie oraz polerowanie samochodów, zarówno w środku, jak i na zewnątrz. W zamierzeniu czynności te mają podnieść walory estetyczne pojazdu, mogące mieć niebagatelny wpływ chociażby podczas sprzedaży samochodu, którego wartość rynkowa rośnie w oczach potencjalnego nabywcy. Pieczołowita opieka nad stanem lakieru auta umożliwia przedłużenie jego trwałości i pozwala cieszyć się wyglądem często lepszym niż w przypadku najnowszych modeli. Drobiazgowa kosmetyka aut przynosi efekty, które nawet wieloletni egzemplarz potrafią przeistoczyć w lśniącą maszynę z charakterem. Zewnętrzny detailing zwykle obejmuje konserwację i regenerację lakieru, elementów chromowanych, a także kół i szyb. Jeśli chodzi o renowację lakieru, najpierw oczyszcza się karoserię, a więc usuwa zanieczyszczenia za pomocą chemicznych preparatów, wody oraz glinki samochodowej. Kolejnym etapem jest polerowanie powłoki lakierniczej. Może ono odbywać się ręcznie albo za pomocą padów, past i maszyn polerskich. Kolejnym krokiem jest konserwacja polegająca na naniesieniu warstwy ochronnej wosku, która chroni karoserię przed wpływem warunków zewnętrznych, a ponadto skutecznie zabezpiecza przed przywieraniem niepożądanych drobin. Natomiast kosmetyka wnętrz aut to głównie regeneracja, mycie oraz konserwacja kabiny samochodu i bagażnika. W ich skład wchodzi czyszczenie kokpitu, podsufitki, elementów tapicerskich, a także pojedynczych plastików i elementów metalowych, aby poprzez odnowienie przywrócić ich stan do wersji idealnej, czyli fabrycznej. Warto podkreślić, że auto detailing jest procesem, którego nie da przeprowadzić się w kilka godzin. Najczęściej tego typu kosmetyka aut zajmuje kilka dni.

Jak używać kosmetyków samochodowych?

Przed zastosowaniem wybranego środka do konserwacji lub pielęgnacji poszczególnych elementów auta należy zapoznać się z wytycznymi podanymi przez producenta na opakowaniu. Dlaczego? Nie zawsze preparat świetnie oddziałujący na daną powierzchnię równie dobrze sprawdzi się na innych. Wręcz przeciwnie - może ją nawet uszkodzić. Niektóre specjalistyczne środki do konserwacji lub uszczelniania elementów mechanicznych pojazdów zawierają substancje lotne. Przy ich używaniu należy zachować szczególną ostrożność oraz pamiętać o aplikowaniu tylko na otwartej przestrzeni, a także jak najdalej od dzieci i zwierząt. Warto sięgać po sprawdzone i niezawodne preparaty, dzięki którym stan karoserii oraz innych elementów samochodu na długo pozostanie odporny na szkodliwe czynniki. W końcu to, jak wygląda pojazd jest wizytówką właściciela. Warto więc zadbać o jego nienaganną pielęgnację, a w efekcie prezencję, która nie tylko przyciągnie uwagę na drodze, ale także przysłuży się dobrej kondycji auta.

Udostępnij

Wszystkie produkty

lack reparieren

Woskowanie auta

Porady · Pielęgnacja samochodu
scheibenpflege

Jak konserwować pióra wycieraczek?

Porady · Pielęgnacja samochodu
lack reparieren

Glinka do lakieru

Porady · Pielęgnacja samochodu
Pokaż więcej