Każdy kierowca wie, że niekiedy klasyczne wycieraczki nie radzą sobie z dokładnym czyszczeniem szyby, pozostawiając smugi lub nie zbierając całej wody czy brudu. Nowoczesną alternatywą stała się niewidzialna wycieraczka, która działa w oparciu o chemiczną zasadę hydrofobowości.
Czym właściwie jest niewidzialna wycieraczka?
Hydrofobowość to działanie polegające na zdolności cząsteczek chemicznych do odpychania wody. Producenci środków hydrofobowych świadomie wykorzystują ten proces i nadają mu praktyczną funkcję, tworząc płyny do nakładania na szyby samochodowe czy lusterka motocyklowe. Po aplikacji niewidzialna wycieraczka staje się powłoką ochronną, odpychającą wodę i brud oraz zabezpieczającą przed zamarzaniem. Produkty działają przy prędkości powyżej 60 km/h. Tylko wtedy występuje wystarczająco silny pęd powietrza, by umożliwiać wodzie formowanie się w kropelki, a następnie ich spływanie. Taka wycieraczka wytrzymuje od kilku tygodni do kilku miesięcy. Różnica warunkowana jest jakością produktu, jego trwałością oraz odpornością. Najlepiej samemu przetestować chemiczną wycieraczkę, ponieważ może inaczej zachować się w poszczególnych samochodach.
Aplikacja niewidzialnej wycieraczki
Po pierwsze, przed nałożeniem płynu należy dokładnie wyczyścić i odtłuścić szyby. Do tego celu najlepiej użyć profesjonalnego mleczka, które usunie nawet najtrwalsze zanieczyszczenia. Potem warto sięgnąć po alkohol izopropylowy albo zmywacz silikonowy i równomiernie rozprowadzić go na szybach. Po tych wstępnych krokach przychodzi czas na aplikację niewidzialnej wycieraczki. Niektóre z produktów dostępnych na rynku wyposażone są w aplikator filcowy, inne natomiast nakładane są za pomocą ściereczki z mikrofibry lub płatka kosmetycznego. Jaki jest tego cel? Chodzi o to, żeby materiał nie wchłonął płynu oraz by uniknąć smug i nieestetycznego wyglądu. Ze względu na to, że płyn hydrofobowy jest trudny do usunięcia, wszelkie zacieki będą więc widoczne przez dłuższy czas. Ryzyko można zminimalizować, równomiernie nakładając preparat kolistymi ruchami. Po 15-30 minutach, gdy szyba wyschnie, należy przetrzeć ją ściereczką. Dla lepszego efektu szmatkę można delikatnie spryskać wodą. W ten sposób powstaje trwała powłoka, która powinna być przezroczysta.
Wady niewidzialnej wycieraczki...
Wycieraczka hydrofobowa ma swoich zwolenników oraz przeciwników. Sceptycy zwracają uwagę na to, że sprawdza się jedynie podczas szybkiej jazdy, z reguły powyżej 60km/h. W mieście czy w korku krople wody nie mają szansy na spłynięcie, bo pęd powietrza nie jest wystarczający. Grupują się więc i ograniczają pole widzenia. Jest to także problematyczne nocą, gdy cząsteczki wody skupiają w sobie światło. Niektórzy kierowcy narzekają, że uczestnicy ruchu jadący z naprzeciwka oślepiają ich. Warto też wspomnieć, że niewidzialna wycieraczka ogranicza mobilność klasycznych wycieraczek, które zostały stworzone do pracy na mokrej powierzchni. Z trudem poruszają się one po powłoce ochronnej, dodatkowo hałasują i przeskakują, w związku z czym gumki szybko się ścierają. Z tych właśnie powodów wielu kierowców decyduje się na aplikację płynu hydrofobowego na boczne oraz tylne szyby. Niektórzy nakładają go także na górę przedniej szyby, w miejsca poza zasięgiem ramion wycieraczek. W ten sposób powłoka ochronna spełnia swoją funkcję oraz nie stwarza zagrożenia.
... i zalety takiego rozwiązania
Osobom często podróżującym na długie trasy oraz tym, którzy poruszają się z dużą prędkością, niewidzialna wycieraczka z pewnością przyniesie wiele korzyści. Sprawi ona, że szyba będzie sucha i gładka nawet podczas największej ulewy. Woda będzie samodzielnie spływać, zapewniając dogodną widoczność przy niepogodzie. Takie rozwiązanie sprawdzi się też podczas mrozu, ponieważ obniża próg przymarzania szyby nawet do -5 czy -6 stopni Celsjusza. To duża wygoda, bo szron samodzielnie zsuwa się z powierzchni szkła. Ze względu na to, że powłoka hydrofobowa działa jak naturalna bariera, szyby pozostają też czyste przez dłuższy czas. Brud się na nich nie osadza, stąd też samochód jest łatwiejszy w pielęgnacji oraz w utrzymaniu.
Czy warto zainwestować w niewidzialną wycieraczkę?
Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, bo produkt o działaniu hydrofobowym inaczej sprawdza się w przypadku nowszych, a inaczej przy starszych samochodach. Inaczej zachowuje się w konkretnych modelach aut oraz w różnych sytuacjach drogowych i przy zmiennych prędkościach. Nie bez znaczenia jest też jakość płynu oraz jego prawidłowe nałożenie na oczyszczoną powierzchnię. Na pewno jest to ciekawostka, którą warto samodzielnie przetestować w różnych warunkach.