Niestety te się szybko brudzą, i to nie tylko w sezonie jesiennym czy zimowym, ale także letnim czy wiosennym. Do piór przyklejają się wtedy na przykład drobinki kurzu czy też piasku, które nie tylko niszczą same wycieraczki, ale również mogą porysować szybę. Lepiej więc regularnie czyścić pióra wycieraczek. Na szczęście nie jest to bardzo skomplikowane. Najpierw należy podnieść wycieraczki. Trzeba zrobić to w sposób jak najbardziej delikatny, gdyż jeśli wycieraczki spadną na szybę, mogą spowodować spore straty. Potem warto sięgnąć po czystą, bawełnianą szmatkę i odrobinę wody z niewielką domieszką płynu do naczyń czy mydła. Następnie należy wyczyścić pióra wycieraczek, aż usunięte zostaną wszystkie nieczystości. Warto jednak pamiętać, że element ten myje się wraz z szybami. Wszelkie zabrudzenia na szybie mają więc wpływ na ścieranie się piór. Wielu kierowców popełnia błąd, wymieniając jedynie pióra przednich wycieraczek, zapominając o tych z tyłu. Tymczasem i te również należy wymienić - one także szybko się zużywają i odgrywają bardzo ważną rolę z punktu widzenia bezpieczeństwa i komfortu jazdy.
Kiedy jest czas na wymianę piór?
Znaczna część ekspertów jest zdania, że powinno się je zmieniać co rok. Oczywiście wszystko zależy od tego, ile kilometrów pokonuje samochód. Jeżeli jeździ on naprawdę dużo, to wymiany zaleca się nawet co pół roku. Nie powinno być to jednak tak bardzo kłopotliwe, ponieważ pióra nie są zwykle zbyt drogie, a ich wymiana jest stosunkowo prosta i każdy powinien sobie z nią poradzić w kilkanaście minut. Na pewno jednak czas na wymianę przychodzi wtedy, gdy pióra przestają odpowiednio pracować, czego sygnałem są zazwyczaj pozostające na szybie smugi. Inną oznaką, że wymiana jest niezbędna, są nietypowe, piszczące głosy wydobywające się spod wycieraczek. Nawet jeżeli pióra wycieraczek są wymieniane często, warto je konserwować i dbać o ich dobry stan. Na przykład jeżeli pogoda jest świetna i wycieraczki nie są w ogóle używane, dobrze jest raz na jakiś czas użyć spryskiwacza i przejechać kilka razy wycieraczkami po szybie. To powinno oczyścić nieco pióra ze wszystkich większych zabrudzeń.
W jaki sposób wybrać i wymienić pióra?
Przede wszystkim należy się wcześniej upewnić, jakie modele można zainstalować w danym modelu auta. Niektóre nowoczesne samochody są wyposażone na przykład w poduszki powietrzne dla pieszych, których działanie może być utrudnione, jeżeli nie zainstaluje się oryginalnych części od producenta. Warto też pamiętać, że pióra są zazwyczaj różnej wielkości - te po stronie kierowcy jest nieco dłuższe od tego po stronie pasażera. Z tego powodu w wielu sklepach można dostać pojedyncze części. Jednak eksperci radzą, aby przy standardowych wymianach, decydować się na pióra w zestawach. Wtedy można mieć pewność, że oba egzemplarze będą do siebie pasować. Poza tym takie zestawy są najczęściej znacznie tańsze, niż pióra kupowane osobno. Dość często popełnianym przez kierowców błędem jest wybieranie zbyt krótkich piór. Aby więc tego uniknąć, warto albo dokładnie zmierzyć oryginalne części wycieraczki z samochodu, albo po prostu wziąć ze sobą zużyty egzemplarz, wybierając się do sklepu. Obecnie standardem stają się nowoczesne pióra płaskie i najczęściej to właśnie je można znaleźć w nowych samochodach, a także w sklepach z częściami. Mają one wiele zalet - znacznie lepiej przylegają do szyby niż te klasyczne, szybciej usuwają zanieczyszczenia, pracują znacznie ciszej i są po prostu solidniejsze. Takie pióra są zwykle odrobinę droższe, niż te klasyczne, ale na pewno warto się na nie zdecydować. Jednak nie do każdego modelu stelażu takie płaskie pióra będą pasować, więc przed zakupem warto wszystko jeszcze skonsultować ze sprzedawcą bądź mechanikiem. Przed wyjazdem z garażu z zamontowanymi nowymi piórami warto też upewnić się, że sprężyna ramienia wycieraczki dostatecznie mocno dociska pióro do szyby auta. Jeżeli tak nie będzie, mogą wystąpić problemy z odprowadzaniem wody oraz brudu z szyby. Utrzymanie piór wycieraczek w czystości, a także ich regularna wymiana, to więc sprawy, o których nie można zapominać. Źle utrzymane, a także nieodpowiednio dobrane pióra poważnie ograniczają widoczność kierowcy, a to niekorzystnie wpływa na bezpieczeństwo jazdy.