Przejdź do głównej zawartości
Ze względu na prace konserwacyjne AutoScout24 jest obecnie dostępny tylko w ograniczonym zakresie. Dotyczy to takich funkcji, jak kontakt ze sprzedawcami, logowanie lub zarządzanie pojazdami na sprzedaż.

Pranie i czyszczenie tapicerki

Dbanie o auto to nie tylko regularne czyszczenie karoserii. By przez długi czas zachować samochód w jak najlepszym stanie, warto zadbać również o pranie tapicerki. Taką usługę można zlecić specjalistom, jednak równie dobrze można wykonać ją we własnym zakresie, oszczędzając czas i pieniądze.

Po pierwsze: dokładne odkurzanie

Eksperci zajmujący się praniem tapicerki samochodowej rozpoczynają od odkurzania. Warto wziąć z nich przykład i gruntownie odkurzyć tapicerkę, zwracając szczególną uwagę na zakamarki w fotelach. To ważna czynność, która ułatwia pranie tapicerki samochodowej i zapobiega rozmazywaniu kurzu. Odkurzając, warto zwrócić uwagę na trudno dostępne miejsca, które można na sucho oczyścić pędzelkiem. Ten trick sprawdza się również w przypadku czyszczenia deski rozdzielczej i wlotów powietrza. By sprawdzić, czy tapicerka jest dokładnie oczyszczona z kurzu, można zastosować łatwy sposób w postaci uderzenia dłonią o fotel. Jeśli kurz nadal unosi się z tapicerki - odkurzanie należy powtórzyć. Warto zauważyć, że niektóre rodzaje tapicerki takie jak modele skórzane najczęściej wystarczy jedynie odkurzyć, a pranie i czyszczenie na mokro nie jest konieczne. Podczas odkurzania warto zwrócić uwagę także na podsufitkę.

Po drugie: staranne pranie tapicerki

Czyszczenie tapicerki należy zaplanować w zależności od rodzaju materiału, z jakiego jest ona wykonana. Jeśli fotele wykończono skórą naturalną lub ekologiczną, można delikatnie przetrzeć ją delikatną zwilżoną szmatką, o ile odkurzanie okazało się niewystarczające. W przypadku innych rodzajów tapicerek można sięgnąć po miękką szczotkę lub gąbkę. Dobrze jest zwrócić uwagę, by narzędzie było dostosowane do rodzaju i stopnia zabrudzeń. W przypadku uporczywych śladów warto wykorzystać szczotkę. To szybszy i skuteczniejszy sposób, jednak należy uważać, by nie uszkodzić tapicerki. Przygotowując się do prania tapicerki samochodowej, warto zadbać o odpowiednie detergenty. Oprócz dobrania środka czyszczącego do materiału, jakim wykończono wnętrze auta, należy również zaopatrzyć się w mleczko konserwujące, dzięki któremu efekt czystej tapicerki utrzyma się dłużej. Pranie tapicerki wymaga jednak ostrożnego dozowania obu preparatów. Detergent do mycia dobrze jest spienić na gąbce lub szczotce i zwrócić uwagę na to, by środek nie spływał po fotelach. Następnie należy natrzeć tapicerkę mleczkiem. Oprócz foteli istotnym elementem wymagającym czyszczenia jest podsufitka. Jest na tyle delikatna, że najlepiej czyścić ją miękką, lekko zwilżoną szmatką w taki sposób, by wkład podsufitki nadmiernie się nie nasączył. Nadmiar wody i detergentu może sprawić, że podsufitka opadnie pod wpływem zwiększonego ciężaru. Warto zauważyć, że oprócz ręcznej metody czyszczenia tapicerki wielu kierowców docenia również wykorzystanie odkurzacza piorącego.

Po trzecie: usuwanie trudnych plam

O ile odświeżenie tapicerki i usunięcie drobnych zabrudzeń można bez trudu wykonać przy pomocy gąbki i delikatnych detergentów, o tyle z trudnymi plamami może pojawić się problem. Tym razem również można skorzystać z usług specjalistów, jednak można sięgnąć również po sprawdzone sposoby, które pozwalają zaoszczędzić pieniądze. Dobrym pomysłem często okazuje się benzyna ekstrakcyjna, która znakomicie usuwa tłuste plamy. Drobny minus to nieprzyjemny zapach, jednak drażniąca woń szybko znika wraz z odparowaniem benzyny. Podczas prania tapicerki kierowcy często zmagają się z problemem usuwania plam ze smaru. Najlepiej usuwać je jak najszybciej, rozpoczynając usuwanie plamy od zewnętrznych krawędzi. Następnie pomocny może okazać się płyn do naczyń, który dobrze radzi sobie z tłustymi śladami. Jeśli ta metoda zawiedzie, warto sięgnąć po benzynę ekstrakcyjną. Czyszczenie tapicerki często wiąże się z usuwaniem plam z kawy lub herbaty. Nawet jeśli kubek przechowywany jest w specjalnym uchwycie, ryzyko zalania tapicerki jest spore. Z uporczywymi śladami można poradzić sobie przy użyciu mieszaniny octu rozcieńczonego w wodzie. Roztwór należy wylać bezpośrednio na plamę, a następnie osuszyć zabrudzone miejsce. W razie konieczności czynność tę można wykonać ponownie. Letnie rodzinne wypady autem sprzyjają także powstawaniu plam z owoców. Te trudne zabrudzenia można posypać solą, zostawić na kilka minut i usunąć resztki odkurzaczem.

Po czwarte: suszenie wnętrza samochodu

Nawet jeśli podczas prania tapicerki samochodowej nie doszło do jej całkowitego przemoczenia, proces czyszczenia należy zakończyć dokładnym suszeniem wnętrza pojazdu. Na ten etap warto zarezerwować co najmniej godzinę. Najlepszy czas na pranie tapicerki to ciepłe, słoneczne dni. By proces schnięcia przebiegał jak najszybciej, należy otworzyć wszystkie drzwi oraz bagażnik auta. Warto zaznaczyć, że suszenie powinno odbywać się na wolnym powietrzu. W przeciwnym razie istnieje ryzyko rozwoju pleśni. Jeśli warunki pogodowe nie pozwalają na suszenie na zewnątrz, proces schnięcia można przeprowadzić w ocieplonym garażu. O ile auto posiada dobrze działający układ chłodzenia, można włączyć silnik i zamknąć drzwi pojazdu. Warto jednak pamiętać, by uchylić lekko tylne szyby, a także uruchomić nawiew i skierować go w dół i w górę wnętrza samochodu. Chociaż można skorzystać z prania tapicerki samochodowej wykonywanego przez wyspecjalizowane firmy, czynność tę można też łatwo wykonać we własnym zakresie. Warto pamiętać o doborze odpowiedniej metody i detergentu do rodzaju tapicerki oraz zabrudzeń. Dodatkowy trick: by pranie tapicerki dało jeszcze lepszy efekt, dobrym pomysłem jest wyczyszczenie kokpitu na sucho lub przy użyciu środków antystatycznych. Wnętrze pojazdu, podobnie jak jego lakier, nie tylko wpływa na estetykę auta. Oprócz komfortu na co dzień dobrze utrzymana tapicerka może skutkować uzyskaniem wyższej ceny podczas negocjacji z potencjalnym nabywcą samochodu.

Udostępnij

Wszystkie produkty

lack reparieren

Woskowanie auta

Porady · Pielęgnacja samochodu
scheibenpflege

Jak konserwować pióra wycieraczek?

Porady · Pielęgnacja samochodu
lack reparieren

Glinka do lakieru

Porady · Pielęgnacja samochodu
Pokaż więcej