Warto wiedzieć, jak samodzielnie przywrócić mu dawną świetność, a także na dłużej zachować efekt czystego i wypielęgnowanego samochodu. Dobrym rozwiązaniem jest woskowanie auta, które można bez trudu wykonać we własnym zakresie.
Metody woskowania lakieru - jak wybrać najlepszą?
Sposób woskowania jest zdeterminowany przede wszystkim przez preparaty stosowane w celu przywrócenia lakierowi dawnego blasku. Jedną z popularnych metod jest woskowanie auta na sucho. Czynność ta wykonywana jest przy pomocy specjalnej pasty. Ten sposób przeznaczony jest przede wszystkim dla starszych pojazdów, których karoseria nie jest w najlepszym stanie. Warto wiedzieć, że woskowanie na sucho wymaga czasu i sporego nakładu pracy. W tym przypadku wysiłek zdecydowanie się opłaca: rezultaty są długotrwałe, a wielu kierowców docenia realną zmianę widoczną na pierwszy rzut oka. Co więcej, metoda ta pozwala na lepszą kontrolę dozowania wosku. Alternatywny sposób to woskowanie na mokro. Właściciele samochodów cenią go przede wszystkim za oszczędność czasu. Nazwa metody wywodzi się od typu stosowanego preparatu. Płynny wosk do samochodu umożliwia precyzyjną pracę z uwzględnieniem najdrobniejszych zakamarków karoserii. Warto wiedzieć, że woskowanie auta na mokro można wykonać również tuż po jego umyciu.
Jak przygotować się do woskowania samochodu?
Woskowanie auta najlepiej przeprowadzić w ciepły, lecz niezbyt upalny dzień. Lakier nie powinien bowiem być nadmiernie rozgrzany. Wysoka temperatura powoduje, że płynny wosk do samochodu błyskawicznie zasycha, a tym samym nadawanie lakierowi połysku jest znacznie utrudnione. Przed woskowaniem należy starannie zmyć zabrudzenia z powierzchni lakieru. Zamiast wizyty na myjni automatycznej lub bezdotykowej lepiej zarezerwować czas na ręczne mycie specjalnym szamponem lub glinką czyszczącą. Kolejnym krokiem jest dokładne wysuszenie auta. Dobrym pomysłem jest przetarcie karoserii ściereczką z irchy, która nie pozostawia pyłków i odpowiednio przygotowuje lakierowane elementy nadwozia na przyjęcie wosku. Po osuszeniu pojazdu warto lekko wypolerować karoserię. Dzięki temu woskowanie przyniesie lepsze efekty. Polerowanie można przeprowadzić samodzielnie przy użyciu specjalnej pasty. Należy nakładać ją kolistymi ruchami przy pomocy gąbki. Warto poświęcić czas na polerowanie ręczne, gdyż elektryczne szlifierki z polerką mogą uszkodzić lakier.
Woskowanie auta w kilku prostych krokach
Po umyciu i wypolerowaniu nadwozia należy nanieść niewielką ilość wosku na gąbkę, a następnie rozprowadzić go na lakierze. Warto pamiętać, by na całej powierzchni auta warstwa preparatu miała podobną grubość. Czynność należy rozpocząć od najciemniejszych fragmentów pojazdu. Zwykle są to miejsca, do których światło słoneczne ma utrudniony dostęp. Środek dobrze jest rozprowadzać delikatnie, nie dociskając. W przeciwnym razie mogą bowiem powstać smugi. Naniesiony wosk do samochodu powinno się zostawić na kilka minut do czasu pojawienia się delikatnego zamglenia. Objaw ten to sygnał, że na karoserii znalazło się zbyt dużo preparatu. Kolejnym etapem jest polerowanie auta do czasu, aż zamglenie zniknie. Podobnie jak podczas fazy przygotowawczej, tym razem również dobrze sprawdzi się szmatka z irchy lub mikrofibry. Warto wiedzieć, że nie bez znaczenia jest również kierunek polerowania lakieru. Czynność tę najlepiej wykonywać z góry ku dołowi.
Jak często woskować auto?
Po woskowaniu efekt lśniącego lakieru utrzymuje się do kilkunastu myć. Oznacza to, że czynność tę warto wykonać co kilka miesięcy. Niektórzy eksperci radzą jednak powtarzanie tej czynności nawet po każdym myciu. Warto jednak pamiętać o tym w szczególności przed zimą. Oprócz imponującego efektu wosk do samochodu nadaje bowiem lakierowi hydrofobową powłokę. W rezultacie woda szybciej spływa z karoserii, a brud nie przywiera do niej tak łatwo. Termin kolejnego woskowania najlepiej jednak dostosować do warunków pogodowych, a także kondycji powłoki lakierniczej. Częstsze powtarzanie tej czynności warto rozważyć w szczególności w przypadku zniszczonego lakieru oraz starszych samochodów. Nawoskowaną powierzchnię można łatwo rozpoznać - krople wody przybierają bowiem na niej kulisty kształt. Choć efekt woskowania jest widoczny natychmiast po zakończonej czynności, warto wiedzieć, że preparat najlepiej łączy się z lakierem dopiero po kilkunastu godzinach. Ewentualną wizytę na myjni lepiej więc odłożyć na kolejny dzień po nabłyszczaniu. Woskowanie auta niesie ze sobą wiele korzyści: począwszy od nadania lakierowi blasku, przez uzupełnienie rys w karoserii, na zabezpieczeniu lakieru przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznym skończywszy. Operację tę można bez trudu wykonać samodzielnie. Warto jednak dobrze się do tego przygotować, dobierając optymalną metodę i rezerwując na pielęgnację lakieru nieco czasu.