Przejdź do głównej zawartości
Ze względu na prace konserwacyjne AutoScout24 jest obecnie dostępny tylko w ograniczonym zakresie. Dotyczy to takich funkcji, jak kontakt ze sprzedawcami, logowanie lub zarządzanie pojazdami na sprzedaż.

Badania lekarskie na prawo jazdy

Przed przyszłym kandydatem na kierowcę czeka wiele kwestii biurokratycznych oraz nie mniej wydatków. Wedle rozporządzeń dopuszczenie do egzaminu na prawo jazdy, wymaga wyrobienia Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK). Jego elementem składowym są obowiązkowe badania lekarskie.

Ich zakres oraz sposób przeprowadzenia określa art. 75 oraz art.76 Ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami. Sprawdzany jest wzrok, zdolności motoryczne, stan psychiczny, a także funkcjonowanie układu nerwowego, oddechowego oraz sercowo-naczyniowego. Podczas prowadzenia pojazdu kierowca musi być maksymalnie skupiony oraz w pełni sprawny, dlatego nawet najmniejsze problemy zdrowotne mogą mieć znaczenie. Z tego powodu badania lekarskie muszą być okresowo odnawiane. Ich ważność zależna jest od kategorii prawa jazdy oraz od wieku i zawodu kierowcy. Co jakiś czas zmieniają się też obowiązujące przepisy, dlatego trzeba stale monitorować nowe ustawy czy rozporządzenia.

Przebieg badania lekarskiego na prawo jazdy

Wedle obowiązujących rozporządzeń badania lekarskie na prawo jazdy powinny obejmować aż 62 parametrów. Dotyczą one wszelkich zdolności, przeciwwskazań, kłopotów psychicznych, ruchowych czy wzrokowych. Lekarz powinien przede wszystkim skupić się na zbadaniu wzroku, a także na sprawdzaniu widzenia zmierzchowego, czyli reakcji oczu na nagłą ciemność oraz na jaskrawe światła. Równie ważne jest zbadanie narządów słuchu i równowagi, jak również układu ruchowego, oddechowego i sercowo-naczyniowego. Gdy zachodzi taka potrzeba, doktor może zlecić dodatkowe badania, takie jak EKG. Duże znaczenie ma też sprawdzenie układu nerwowego oraz podatności na nerwice czy inne schorzenia tej natury. W ośrodku medycyny pracy czy w gabinecie lekarskim powinno zostać zmierzone ciśnienie, a także poziom cukru. Medyk powinien sprawdzić również funkcjonowanie nerek. Dodatkowe badania dotyczą także osób przewlekle chorych czy tych, które kiedyś miały poważniejsze kontuzje czy wypadki. Na podstawie wywiadu doktor ustala także wszelkie uzależnienia kandydata, w tym skłonności do picia alkoholu czy do lekomanii. Kluczową rolę odgrywają również testy psychologiczne na okoliczność chorób psychicznych lub stanów depresyjnych.

Indywidualne kwestie dotyczące badań lekarskich

Zakres badań lekarskich, ich ważność oraz sposób przeprowadzenia różni się w zależności od kategorii prawa jazdy i innych, bardziej indywidualnych kwestii. Generalnie ich ważność równa jest ważności samego prawa jazdy i wynosi 15 lat. Dotyczy to kierowców z prawem jazdy AM, A1, A2, A, B1, B, B+E, T, a także C1, C1+E, C+E, D1 oraz D. Z tym, że osoby, u których stwierdzono wadę wzroku, muszą liczyć się z tym, że będą musiały częściej odwiedzać lekarza. To samo dotyczy kierowców zawodowych, którzy muszą wykonywać okresowe badania lekarskie co 5 lat. Z kolei prowadzący pojazdy, którzy osiągnęli wiek 60 lat, zobowiązani są badać się co 30 miesięcy. Zdarza się, że prawo jazdy zostało odebrane z powodu jazdy po alkoholu, po wypadku czy na skutek złego stanu psychicznego. W takich sytuacjach można ubiegać się o wznowienie dokumentu, jednak należy powtórzyć wszelkie niezbędne badania, a także udać się na konsultację psychologiczną. Często zdarza się, że na badania wzywa też policja po miesiącu od dnia odebrania uprawnień do kierowania pojazdem. Wtedy trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza i przejść wszelkie niezbędne kontrole.

Gdzie zrobić badania lekarskie na prawo jazdy?

Kompleksowe badania lekarskie można przeprowadzić w Miejskich Ośrodkach Medycyny Pracy, a także w Wojewódzkich Ośrodkach Medycy Pracy (WOMP). Wiele ośrodków szkoleniowych oraz szkół jazdy także oferuje badania i to często w niższej cenie. Standardowa stawka jest uregulowana prawnie. Jest ona identyczna dla osób, które po raz pierwszy podchodzą do egzaminu, jak i dla kierowców ubiegających się o przedłużenie, przywrócenie lub zwrot prawa jazdy. Badania lekarskie na prawo jazdy musi przeprowadzić lekarz orzecznik. Tylko wydany przez niego dokument potwierdzający dobry stan zdrowia oraz brak przeciwwskazań do kierowania pojazdem, jest wiążący i wymagany do PKK. Wizytę w gabinecie warto zorganizować na początku całego procesu zbierania dokumentów. Posiadając orzeczenie, można szybciej załatwić inne sprawy i zapisać się na egzamin. Pozwoli to oszczędzić czas oraz nerwy i sprawniej wszystko załatwić.

Badania lekarskie na prawo jazdy - teoria a praktyka

Tak to wygląda w teorii. W rzeczywistości często badania lekarskie robione są w pośpiechu oraz po łebkach. Niektórzy lekarze opierają się jedynie na wywiadzie lekarskim, w którym pytają o problemy z oczami, problemy z nieregularnym snem, a także kłopoty psychologiczne lub motoryczne. Inni dodatkowo sprawdzają wadę wzroku oraz badają na okoliczność chorób wieńcowych. Rezultatem są orzeczenia, które niekoniecznie odzwierciedlają rzeczywistość i ukrywają liczne schorzenia kandydatów. Przyszli kierowcy deklarują swoje stuprocentowe zdrowie, by jak najszybciej załatwić papierek wymagany w szkole jazdy. Dla własnego dobra najlepiej poszukać Ośrodka Medycyny Pracy, w którym przyjmuje rzetelny oraz sprawdzony lekarz, który naprawdę pomoże i skieruje na niezbędne badania. Wtedy taka wizyta okaże się czymś więcej niż formalnością oraz pozwoli określić realny stan zdrowia kandydata na kierowcę. Wymaga to nieco więcej wysiłku, ale pomoże uniknąć problemów w przyszłości oraz zapewni większe bezpieczeństwo na drodze. Tym bardziej, że ataki, poważne dolegliwości czy inne problemy zdrowotne mogą pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie i przyczynić się do spowodowania wypadku.

Udostępnij

Wszystkie produkty

führerschein-beantragen

Wniosek o wydanie prawa jazdy

Porady · Prawo jazdy
fuehrerschein-kosten

Ile kosztuje prawo jazdy?

Porady · Prawo jazdy
führerscheinklassen

Kategorie prawa jazdy

Porady · Prawo jazdy
Pokaż więcej