Przejdź do głównej zawartości
Ze względu na prace konserwacyjne AutoScout24 jest obecnie dostępny tylko w ograniczonym zakresie. Dotyczy to takich funkcji, jak kontakt ze sprzedawcami, logowanie lub zarządzanie pojazdami na sprzedaż.

Co daje międzynarodowe prawo jazdy i jak je zdobyć?

Przez wiele osób międzynarodowe prawo jazdy uznawane jest za dokument nieco zapomniany. Nie bez kozery - podróżując po krajach Unii Europejskiej, ale też po terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego...

a więc po takich państwach, jak Islandia, Liechtenstein czy Norwegia, jak i po Szwajcarii, wystarczy tylko polski dokument. W Stanach Zjednoczonych często również nie trzeba innego potwierdzenia uprawnienia do kierowania pojazdem niż polskie prawo jazdy. Jednak aby zaoszczędzić sobie potencjalnych stresów i nieporozumień, warto też wyrobić sobie międzynarodowe prawo przed wizytą za oceanem. Podczas krótkiej wizyty w Rosji kierowca również może legitymować się polskim dokumentem. Jednak planując dłuższy pobyt w tym kraju, warto wyposażyć się w międzynarodowe prawo jazdy. Dokument ten będzie natomiast niezbędny do poruszania się autem w niektórych bardziej egzotycznych krajach, przede wszystkim tych afrykańskich czy azjatyckich, na przykład w stosunkowo często odwiedzanej przez Polaków Tajlandii. Międzynarodowe prawo jazdy jest uznawane w większości krajów świata. Dobrze jednak pamiętać, że są wyjątki, jak chociażby Chiny, Brazylia, Mongolia czy Irak. Podstawą prawną wydawania międzynarodowych praw jazdy konwencja wiedeńska o ruchu drogowym, sporządzona w 1968 roku.

Jak wygląda taki dokument?

Międzynarodowe prawo jazdy, które jest wyrabiane w Polsce, wygląda zupełnie inaczej niż to krajowe. W przeciwieństwie do standardowego jest ono papierowe, ma szarą okładkę, natomiast tekst, symbole oraz znaki graficzne są w kolorze czarnym. Taki dokument ma format A6, czyli zbliżony do paszportu. Na pierwszej stronie widnieje też z symbol "PL", informacja o podstawie prawnej wydania dokumentu oraz niezbędne podpisy i pieczątki. W dokumencie znajduje się też fotografia w formacie 35 na 45 milimetrów, przedstawiająca kierowcę w pozycji frontalnej. Natomiast same dane nie różnią się zbytnio od tych z narodowego prawa jazdy - również muszą pojawić się tam oznaczenia poszczególnych kategorii prawa jazdy wraz z zaznaczeniem, które pozwolenia uzyskał dany kierowca. Kategorie to oznaczenia międzynarodowe, więc są bardzo zbliżone do tych, które obowiązują w Polsce. Są jednak drobne różnice. Nie można na przykład wyrobić międzynarodowego prawa kategorii AM, które uprawnia do poruszania się najsłabszymi pojazdami. Można jednak ubiegać się o taki dokument na kategorie C i D, które umożliwiają poruszanie się ciężarówkami oraz autobusami. Warto również wiedzieć, że nie ma jednego międzynarodowego formatu prawa jazdy. Na każdym tego rodzaju dokumencie powinny co prawda znajdować się te same podstawowe informacje, jednak wygląd samego prawa jazdy nierzadko bardzo się różni w poszczególnych krajach. Przykładowo te wydawane w Stanach Zjednoczonych często są plastikowe i przypominają nieco polskie dowody osobiste.

Jak wyrobić międzynarodowe prawo jazdy?

Podstawowym warunkiem do wyrobienia takiego międzynarodowego dokumentu jest posiadanie ważnego, standardowego prawa jazdy. Odpowiedni wniosek należy skierować do swojego starostwa powiatowego. Do wniosku należy dołączyć kopię prawa jazdy i odpowiednie zdjęcie - w pozycji lewego półprofilu, oczywiście bez nakrycia głowy oraz okularów. Taka fotografia nie może być też wykonana wcześniej niż pół roku przed złożeniem wniosku. Niezbędne jest także załączenie dowodu na uiszczenie opłaty, która nie jest wysoka. Takiej opłacie nie podlega jednak pełnomocnictwo udzielone małżonkowi, dziecku, rodzicowi, rodzeństwu czy też wnukom. Dokument powinien zostać wyrobiony przez starostwo w terminie do 7 dni, chociaż niektóre urzędy robią to znacznie szybciej i niekiedy można odebrać je nawet po trzech dniach. Taki dokument jest ważny przez 3 lata, nie dłużej jednak niż na okres ważności krajowego prawa jazdy.

Co jeszcze warto wiedzieć o międzynarodowym prawie jazdy?

Z międzynarodowym dokumentem nie można jednak poruszać się po polskich drogach, gdyż w świetle krajowego prawa jest to jedynie odpis, który sam nie ma żadnej mocy prawnej. Oczywiście jeśli ktoś ma zakaz prowadzenia pojazdów lub cofnięte uprawnienia, również nie może używać takiego dokumentu. Należy też pamiętać, że skoro międzynarodowy dokument jest jedynie odpisem, to jest zwykle ważny jedynie wraz z krajowym dokumentem. Co prawda istnieją na ten temat inne interpretacje, jednak warto na dalekie podróże również zabierać polskie prawo jazdy. Ze względu na to, że międzynarodowe prawa jazdy nie są samodzielnymi dokumentami, a jedynie odpisami, nie są zwykle zabezpieczone znakami wodnymi czy hologramami, jak te krajowe. Wyrobienie takiego dokumentu jest stosunkowo proste i szybkie, nie wymaga też zbyt wielu formalności. Zwykle więc można uzyskać je przed samą podróżą, choć lepiej zachować pewien margines czasu na wszelki wypadek. Takie potwierdzenie zapewnia natomiast olbrzymie możliwości, zarówno turystyczne, jak i biznesowe. W końcu bez zdawania jakichkolwiek egzaminów czy przechodzenia kursów, można prowadzić pojazdy w zupełnie obcych krajach. Można odwiedzić dzięki temu miejsca, do których nie docierają pociągi czy też pojazdy komunikacji miejskiej. Warto jednak pamiętać, że przepisy drogowe na innych kontynentach, na przykład w Azji czy w Afryce, mogą się bardzo różnić od tych europejskich. Nawet mając taki dokument w kieszeni, najlepiej jest nieco zapoznać się z miejscowymi przepisami, a także zwyczajami, jeśli chodzi o ruch drogowy i poruszanie się samochodem czy też motocyklem.

Udostępnij

Wszystkie produkty

führerschein-beantragen

Wniosek o wydanie prawa jazdy

Porady · Prawo jazdy
fuehrerschein-kosten

Ile kosztuje prawo jazdy?

Porady · Prawo jazdy
führerscheinklassen

Kategorie prawa jazdy

Porady · Prawo jazdy
Pokaż więcej