Przejdź do głównej zawartości
Ze względu na prace konserwacyjne AutoScout24 jest obecnie dostępny tylko w ograniczonym zakresie. Dotyczy to takich funkcji, jak kontakt ze sprzedawcami, logowanie lub zarządzanie pojazdami na sprzedaż.

Zgubione prawo jazdy

W natłoku codziennych obowiązków chwila nieuwagi może zdarzyć się każdemu. Co zrobić, kiedy konsekwencją przykrego zrządzenia losu jest zgubione prawo jazdy? Znajomość obowiązujących procedur pozwala szybko i pewnie podjąć kroki niezbędne w celu odzyskania zaginionego dokumentu.

Warto zapoznać się z nimi zanim dojdzie do pechowego zdarzenia, aby uniknąć dodatkowych rozterek w i tak stresującej sytuacji.

O czym koniecznie trzeba wiedzieć?

W świetle obowiązujących w Polsce przepisów brak dokumentu prawa jazdy jest równoznaczny z brakiem uprawnień do kierowania pojazdem. W praktyce oznacza to, że za kierownicą można zasiąść dopiero wtedy, kiedy stosowny urząd wyda wtórnik dokumentu. Zaginięcie prawa jazdy należy jak najszybciej zgłosić do wydziału komunikacji, który w zależności od miejsca zamieszkania znajduje się w urzędzie miasta, dzielnicy lub starostwie powiatowym. Nie ma obowiązku, by zgubę zgłaszać na policji. Należy jednak pamiętać o tym, że zaginiony dokument może być przez nieuczciwego znalazcę wykorzystany do pobrania środków z konta bankowego lub okazany przy próbie uzyskania kredytu. Warto więc poinformować o zgubie bank i zgłosić zgubione prawo jazdy do bazy dokumentów zastrzeżonych.

Wtórnik prawa jazdy - jakie dokumenty okażą się niezbędne?

Wniosek o wydanie wtórnika należy złożyć w tym samym urzędzie, w którym zostało zgłoszone zgubione prawo jazdy. Oprócz prawidłowo wypełnionego wniosku niezbędne będzie oświadczenie o utracie dokumentu, złożone w obecności urzędnika oraz aktualna fotografia spełniająca obowiązujące wymogi wzoru zdjęcia do prawa jazdy. Pracownikowi urzędu należy okazać także dowód osobisty oraz potwierdzenie wpłaty za wydanie duplikatu. Oczywiście, wiążę się to z uiszczeniem opłaty i kosztów ewidencyjnych, których wysokość można sprawdzić na przykład na stronach urzędów miejskich. Podobnie, jeśli chodzi o termin oczekiwania na wtórnik prawa jazdy. Zazwyczaj jest to okres do 30 dni od chwili złożenia wniosku. W sytuacjach skomplikowanych czas ten może przedłużyć się do 2 miesięcy. Osobie, której urząd nie wyda wtórnika dokumentu, przysługuje prawo do odwołania się w terminie 14 dni od wydania decyzji. Duplikat prawa jazdy może być odebrany osobiście lub za pośrednictwem upoważnionej osoby po okazaniu pełnomocnictwa.

Co zrobić, kiedy prawo jazdy zaginie za granicą?

Urlop czy służbowy wyjazd - zaginięcie dokumentu może przydarzyć się nie tylko w Polsce, ale także podczas zagranicznego wyjazdu. Jak się wtedy zachować, aby bez problemów powrócić do Polski? Wszystko zależy od przepisów obowiązujących w kraju, w którym zostało zgubione prawo jazdy. Utratę dokumentu należy jak najszybciej zgłosić miejscowej policji, a następnie skontaktować się z najbliższym konsulatem lub ambasadą. Niestety wyrobienie nowego dokumentu poza granicami kraju jest niemożliwe. Kierowca może uzyskać zaświadczenie o zagubionym prawie jazdy, które umożliwi samochodową podróż do kraju bez negatywnych konsekwencji w razie drogowych kontroli. Dobrym rozwiązaniem przed zagraniczną podróżą jest upoważnienie pozostającego w kraju członka rodziny. W razie pechowego zdarzenia może on zgłosić zaginięcie dokumentu w urzędzie, przyspieszając tym samym obowiązujące procedury.

Zgubione prawo jazdy - w oczekiwaniu na duplikat

Samochód to dla wielu osób podstawowe narzędzie umożliwiające dojazd do pracy lub odebranie dzieci z przedszkola. Czy można decydować się siadanie za kółkiem ze świadomością, że prawo jazdy zostało zagubione? Prowadzenie pojazdów mechanicznych bez prawa jazdy uznawane jest za wykroczenie. Karą za brak dokumentu podczas kontroli drogowej jest mandat w wysokości 50 zł, ale kierowca nie jest wówczas obciążany punktami karnymi. Sytuacja przedstawia się znacznie poważniej, jeżeli osoba prowadząca samochód w okresie oczekiwania na duplikat jest uczestnikiem wypadku drogowego. Firma ubezpieczająca auto zażąda kopii dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdem, a w razie jego braku likwidacja szkody z OC może spotkać się z wieloma utrudnieniami. Jeśli zaginiony dokument znajdzie się po odebraniu duplikatu - należy zgłosić zdarzenie i zwrócić odnalezione prawo jazdy do urzędu komunikacji.

Udostępnij

Wszystkie produkty

führerschein-beantragen

Wniosek o wydanie prawa jazdy

Porady · Prawo jazdy
fuehrerschein-kosten

Ile kosztuje prawo jazdy?

Porady · Prawo jazdy
führerscheinklassen

Kategorie prawa jazdy

Porady · Prawo jazdy
Pokaż więcej