Przejdź do głównej zawartości
Ze względu na prace konserwacyjne AutoScout24 jest obecnie dostępny tylko w ograniczonym zakresie. Dotyczy to takich funkcji, jak kontakt ze sprzedawcami, logowanie lub zarządzanie pojazdami na sprzedaż.

Jak podłączyć radio samochodowe?

Radio jest o wiele istotniejszm elementem samochodu niż by się mogło wydawać. O jego wartości przekonał się każdy kierowca, który musiał odbyć dalekodystansową trasę. Po piątej, dziesiątej, nastej godzinie za kółkiem bardzo ważne jest, aby ktoś do prowadzącego pojazd mówił.

Muzyka i programy nadawane w radiu pomagają się rozbudzić w gorszych momentach. Trudno w to uwierzyć, ale wprawnym kierowcom czasami zwyczajnie nudzi się w trasie. I tutaj ponownie przychodzi z pomocą odbiornik na kokpicie. W razie awarii warto wiedzieć, jak wymienić to urządzenie. Na szczęście podłączenie radia samochodowego nie należy do zadań szczególnie trudnych.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Podłączenie radia samochodowego należy zacząć planować jeszcze przed jego zakupem. Nowe urządzenie dobieramy pod względem kilku niezwykle istotnych czynników. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na rozmiar. Najpierw sprawdźmy wymiary wnęki w naszym aucie. Upewnijmy się kilka razy, że nowy sprzęt pasuje i najlepiej dopytajmy sprzedawcy o szczegóły. Bardzo ważny jest też sposób podłączenia. Obecnie wiele odbiorników posiada tak zwane kostki ISO. Montaż radia z takim typem podpięcia jest o wiele łatwiejszy. W dalszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na wygląd radia. Powinno ono przecież pasować do wnętrza naszego samochodu. Liczy się zarówno kolor jego obudowy, jak i rodzaj podświetlenia. Na szczęście obecnie wiele odbiorników oferuje kilka typów iluminacji. Na końcu przyjrzyjmy się akcesoriom i funkcjom dodatkowym. Czy do urządzenia można podłączyć USB? Czy ma on możliwość odtwarzania plików mp3? Wreszcie, czy może współpracować z systemem głośnomówiącym telefonu?

Podłączenie radia samochodowego - etapy montażu

Podłączenie radia samochodowego naturalnie należy zacząć od usunięcia starego odbiornika. W tym celu usuwamy wykończenie na desce rozdzielczej. Z reguły jest ono zamontowane na dwóch zatrzaskach i wyjęcie go nie nastręcza problemów. Następnie odkręcamy radio - w większości wypadków przytwierdzone jest ono za pomocą dwóch śrub. Wyciągamy urządzenie z niszy i odłączamy znajdujące się z tyłu kable. W tym momencie przystępujemy do montażu właściwego. Dostępne na rynku odbiorniki są wyposażone w mocno zróżnicowane okablowanie. Mimo wszystko połączenie przewodów jest bardzo proste. Trzymamy się jednej zasady - łączymy kolorami. Czerwony kabel z czerwonym, czarny z czarnym, niebieski z niebieskim. W dalszej kolejności musimy podpiąć antenę. Gdy już zakończymy pracę z elektroniką, wsuwamy odbiornik do niszy i przykręcamy go za pomocą śrub. Zwieńczeniem pracy jest ponowne założenie wykończenia.

Inne elementy systemu audio

Podłączenie radia samochodowego nie zagwarantuje jeszcze nieskazitelnej jakości dźwięku w aucie. Musimy też zadbać o wysoki standard systemu audio. Najlepiej umieścić dwa głośniki średnioniskotonowe (kickabasy) w drzwiach oraz dwa wysokotonowe (tweetery) w drzwiach. Efekt stereo powinny zapewniać dwa dodatkowe urządzenia umieszczone w tylnych drzwiach lub na półce. Jeśli chcemy, aby nasze auto było słychać z daleka, powinniśmy pomyśleć też o subwooferze. Jest to głośnik służący do emitowania dźwięków o bardzo małych częstotliwościach - tak zwanych basów. Zazwyczaj ma on pokaźne rozmiary i dlatego właśnie najlepiej zamontować go w bagażniku. Zamontowanie nowego radia samochodowego to zadanie relatywnie łatwe. Poradzą sobie z nim nawet osoby bez większego doświadczenia z elektroniką. Zanim jednak podejmiemy się wymiany, powinniśmy dowiedzieć się jak najwięcej na temat nowego odbiornika.

Udostępnij

Wszystkie produkty

antrieb

Ustawienia rozrządu

Porady · Techniczne
scheinwerfer

Żarówki samochodowe

Porady · Techniczne
audio

Jak wybrać odpowiednie głośniki samochodowe?

Porady · Techniczne
Pokaż więcej