Przejdź do głównej zawartości
Ze względu na prace konserwacyjne AutoScout24 jest obecnie dostępny tylko w ograniczonym zakresie. Dotyczy to takich funkcji, jak kontakt ze sprzedawcami, logowanie lub zarządzanie pojazdami na sprzedaż.

Radio samochodowe

Wokalista Budki Suflera w jednym z przebojów zespołu śpiewał: "a jeśli drugi widać brzeg, muzyka to najlepszy lek, ona jest jak w długiej trasie piąty bieg". Nawet ci mniej zagorzali melomani zgodnie twierdzą, że radio samochodowe przełamuje monotonię jazdy.

Dzięki niemu w trasie można posłuchać ulubionych utworów, programów radiowych, wiadomości lub audiobooków. Współczesne modele oferują też szereg dodatkowych funkcji. Radio z wysuwanym ekranem umożliwia odtworzenie filmów, co jest szczególnie przydatne podczas podróży z dzieckiem. Nowoczesny sprzęt wyposażony w bluetooth pełni jednocześnie rolę zestawu głośnomówiącego. Coraz częściej w samochodach wyższej klasy można spotkać radio z nawigacją, która poprowadzi kierowcę wprost do celu. Nie należy zapominać o tym, że nadal wiele aut zjeżdżających z taśmy produkcyjnej nie posiada radia w standardowym wyposażeniu. Problem ten dotyczy także pojazdów używanych, w których dominują modele z kieszenią na kasetę magnetofonową, podczas gdy dziś podstawowym nośnikiem dźwięku jest pamięć przenośna. Z tego względu wielu kierowców decyduje się na zakup nowego radia, które przez najbliższe lata będzie ich najlepszym towarzyszem podróży.

Wybór radia do samochodu - podstawowe parametry

Wybór radia samochodowego warto rozpocząć od określenia jego wielkości. Większość pojazdów wyposażono w kieszenie oznaczone symbolem 1DIN, co oznacza, że zmieści się w nich klasyczny, prostokątny radioodtwarzacz o wymiarach 50x180x1600 milimetrów. Coraz częściej spotykamy także jednostki 2DIN. Są one powszechnie montowane w samochodach azjatyckich. Dwukrotnie większa kieszeń oznacza, że bez problemu zmieści się w niej radio samochodowe, a w zasadzie jednostka multimedialna, pełniąca często rolę nawigacji i zestawu głośnomówiącego. Ważnym parametrem, który należy uwzględnić przy wyborze radia do samochodu, jest jego moc. Najczęściej spotyka się modele o mocy 4x20W lub 4x50W, przy czym pierwsza cyfra oznacza liczbę głośników, druga z kolei podaje wartość mocy wyrażoną w watach. Warto pamiętać, że produkowane obecnie radia oferują kierowcy wiele udogodnień. W Europie standardem jest system przeciwwstrząsowy, chroniący przed zakłóceniami dźwięków odtwarzanych z płyty. Decydując się na zakup radia samochodowego, warto też przyjrzeć się zabezpieczeniom przed kradzieżą. Większość odbiorników posiada łatwy w demontażu panel, który kierowca zabiera ze sobą do domu lub do pracy. Warunkiem uruchomienia innych modeli jest natomiast wpisanie odpowiedniego kodu.

Dodatkowe funkcje

Produkowane obecnie radia są wyposażone w szereg nowoczesnych technologii. Powszechnie spotykaną jest RDS czyli Radio Data System. To moduł, dzięki któremu na wyświetlaczu pojawia się informacja o stacji radiowej oraz nazwie utworu i wykonawcy. Co ważne, RDS sam dostraja radioodtwarzacz do określonej częstotliwości. W ramach tej funkcji działają systemy TP czyli Traffic Programme oraz TA czyli Traffic Announcement. Pierwszy z nich wyświetla informację o przybliżonej godzinie nadawania informacji i sytuacji na drogach. Drugi wycisza muzykę odtwarzaną z płyty czy nośnika pamięci i włącza radio w chwili, gdy podawane są w nim komunikaty dla kierowców. Ponadto przydatna jest funkcja autoscan, umożliwiająca wyszukanie wszystkich stacji we wskazanym zakresie częstotliwości za pomocą jednego przycisku. Obecnie standardem jest radio z bluetooth. W połączeniu z mikrofonem sprzęt wyposażony w ten moduł łączności staje się znakomitym zestawem głośnomówiącym, umożliwiającym komfortowe prowadzenie rozmowy telefonicznej podczas jazdy. Radio samochodowe z bluetooth daje też możliwość bezprzewodowej transmisji muzyki czy audiobooka i odtwarzania dźwięku przez głośniki samochodowe.

Nośniki dźwięku i obrazu

Jeszcze do niedawna podstawowym nośnikiem dźwięku była kaseta magnetofonowa. Z biegiem lat taśma magnetyczna została zastąpiona przez płyty CD. Obecnie obie formy odeszły do lamusa. Nie oznacza to jednak, że pasjonaci starych przebojów nagranych na kasetach nie znajdą radia, które pozwoliłoby posłuchać starych hitów i przywołać wspomnienia. Nie zmienia to faktu, że znalezienie nowego egzemplarza będzie wymagało od kierowcy sporej determinacji, dlatego warto rozważyć zakup używanego modelu. Dużo łatwiej będzie znaleźć radio samochodowe z kieszenią na płyty CD, chociaż i one są skutecznie wypierane przez nowe technologie. Sprzęt z nośnikiem płyt CD-R oraz CD-RW pozwala posłuchać przebojów zapisanych zarówno w Audio, jak i w MP3, WMA lub ACC, czyli formatach pozwalających zgromadzić na jednej płycie o wiele więcej utworów. Należy jednak podkreślić, że współczesne radia samochodowe są wyposażone w złącza AUX i USB, a także sloty kart pamięci, które pozwalają zgromadzić setki piosenek i audiobooków na jednym, niewielkim urządzeniu. Na uwagę zasługują ponadto modele przystosowane do odczytu płyt DVD oraz plików wideo zapisanych na iPodzie, czy nośnikach pamięci przenośnej. Można wśród nich znaleźć zarówno warianty z wbudowanym ekranem, jak i jednostki wyposażone w specjalne wyjścia, które umożliwiają podłączenie radia z monitorem zewnętrznym mocowanym pod sufitem lub na zagłówkach przednich foteli.

Złącza i sloty

Każdy kierowca zanim podejmie decyzję o zakupie konkretnego modelu radia samochodowego powinien też przyjrzeć się złączom, w jakie dany egzemplarz został wyposażony. Od nich bowiem w dużej mierze zależy funkcjonalność sprzętu. Odpowiednie złącza oraz sloty umożliwiają podłączenie pendrive'a, karty pamięci, czy iPoda współpracującego z radiem. Nowoczesne warianty powinny być wyposażone w wejście AUX umieszczone na panelu zewnętrznym. Wraz z kablem z końcówką typu mini jack umożliwia ono szybkie i bezproblemowe podłączenie odtwarzacza MP3 lub MP4. Dzięki temu można cieszyć się dźwiękiem płynącym z głośników, pozbywając się jednocześnie obaw o to, że bateria przenośnego urządzenia rozładuje się po kilku godzinach jazdy. Warto jednak mieć na uwadze, że takie rozwiązanie nie pozwala na sterowanie odtwarzaczem MP3 lub MP4 z poziomu radia. Alternatywą jest klasyczne złącze USB. Podłączenie do niego urządzenia przenośnego - pendrive'a, iPoda bądź odtwarzacza MP3 - umożliwia sterowanie plikami za pośrednictwem radioodbiornika, co jest dla kierowcy znacznym ułatwieniem. Należy podkreślić, że wejście USB często spełnia także rolę ładowarki dla wszelkich urządzeń przenośnych. Postępująca moda na miniaturyzację nośników pamięci sprawiła ponadto, że producenci radioodtwarzaczy do samochodów często wyposażają je również w sloty, pozwalające odtworzyć informacje zapisane na kartach SD oraz MMC.

Idealna czystość dźwięku

Mówiąc o radiach samochodowych, należy mieć na uwadze, że kluczową kwestią pozostaje w tym przypadku jakość dźwięku. Najnowsze modele wyposażone są w wiele systemów pozwalających na uzyskanie doskonałego brzmienia. Podbicie basów umożliwi wzmocnienie niskich tonów i wydobycie głębi dźwięku. Regulacja balansu to z kolei funkcja, dzięki której kierowca może modyfikować natężenie dźwięku w różnych częściach kokpitu. Ciekawą opcją jest także korektor dźwięku uwypuklający tony. Warto pamiętać, że ważną rolę odgrywa ponadto moc sprzętu - im jest ona wyższa, tym radio samochodowe gra głośniej. Warunkiem jest jednak wyposażenie w odpowiednie głośniki, których moc powinna być nieco większa niż moc wyjściowa radia. W przeciwnym razie zwiększenie głośności może doprowadzić do ich spalenia. Podstawowy zestaw głośników tworzy para jednostek koaksjalnych, czyli zintegrowanych ze sobą. Jeden z nich jest nisko-, a drugi wysokotonowy. Należy zaznaczyć, że aby móc cieszyć się czystym dźwiękiem rozchodzącym się po całej kabinie, zestaw głośników powinien składać się z sześciu części. Dwa głośniki średnioniskotonowe zwane kickbasem montowane są w drzwiach przednich. Kolejna para, czyli wysokotonowe tweetery znajdują się zwykle na podszybiu. Dwa ostatnie głośniki instaluje się w drzwiach tylnych lub na półce. Warto pamiętać o tym, że tak zaawansowane wyposażenie dostępne jest jedynie w samochodach najwyższej klasy. Nie zmienia to faktu, że prawdziwi melomani mogą samodzielnie zainstalować je w aucie, dzięki czemu nawet najdłuższa podróż okaże się prawdziwą przyjemnością.

Udostępnij

Wszystkie produkty

scheinwerfer

Czy warto zamontować w aucie żarówki ksenonowe?

Porady · Techniczne
antrieb

Ustawienia rozrządu

Porady · Techniczne
scheinwerfer

Żarówki samochodowe

Porady · Techniczne
Pokaż więcej