Przyczyną jest fakt, iż małe LED-owe światełka są wydajne, cechują się naprawdę długą żywotnością, a także są tanie i szeroko dostępne. Równocześnie dają łagodne i przyjazne oczom światło, stąd ich szerokie zastosowanie we wnętrzach i w samochodach.
Czym są światła LED?
Wspomnieliśmy przed chwilą, że diody LED mają obecnie szerokie zastosowanie. Również producenci samochodów wręcz prześcigają się w pomysłach na wykorzystywanie tych wydajnych lampek. Na szeroką skalę światła LED-owe weszły do produkcji w 2009 roku. Od tamtej pory można było zauważyć wzrost liczby aut z tego rodzaju oświetleniem na drogach. Stosowanie takich świateł było odpowiedzią na zmianę w przepisach, które w 2007 roku zobowiązały wszystkich kierowców w Polsce do jeżdżenia w ciągu dnia na światłach mijania. Decyzja ta została szeroko przedyskutowana i mimo wielu zastrzeżeń ustawodawca nie uchylił przepisu, który miał zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Producenci, nierzadko w wyposażeniu dodatkowym, a więc za dopłatą, zaczęli wprowadzać w konstrukcjach pojazdów światła do jazdy dziennej, zaś od lutego 2011 roku montaż świateł w technologii LED jest obowiązkowy we wszystkich samochodach produkowanych i sprzedawanych na terenie Unii Europejskiej. Światła do jazdy dziennej wykonane w technologii LED okazały się wytrzymałe i niegenerujące problemów z utrzymaniem podczas eksploatacji. Czym jednak są światełka, które można kupić w markecie budowlanym w formie samoprzylepnej taśmy i oświetlić nimi wybrany punkt w mieszkaniu? Diody LED (ang. Lighting Emitting Diode), czyli inaczej diody elektroluminescencyjne, to diody, które emitują światło (widzialne lub niewidzialne), zaś ich działanie to efekt fizycznego zjawiska elektroluminescencji. Ich niewątpliwym plusem jest to, że zapalają się swoim pełnym światłem natychmiast po uruchomieniu, więc nie potrzebują dodatkowego czasu, aby się w pełni rozkręcić. Nie zawierają również szkodliwych substancji jak choćby ołów czy rtęć. Diody zużywają mało energii, mają niezwykle długą żywotność (nawet do 100 000 godzin świecenia) oraz produkują niskie ilości ciepła, a także nie emitują promieniowania ultrafioletowego.
Światła LED - oszczędność dla kierowcy
Jeśli chcemy zamontować w pojeździe światła LED-owe do jazdy dziennej, musimy wyposażyć się w zestaw, który nam to umożliwi. Na rynku dostępnych jest wiele modeli takich świateł wraz z niezbędnym okablowaniem. Można je kupić w sklepie samochodowym lub w internecie. Trudno mówić o jednej obowiązującej cenie, gdyż zaczynają się one od kilkudziesięciu złotych, by mocno poszybować w górę. Jednak to nie cena powinna wpływać na nasz wybór, a to, czy dany zestaw posiada homologację, a więc czy został dopuszczony do stosowania w pojazdach silnikowych (brak homologacji może przynieść poważne problemy - w czasie kontroli policja zatrzyma dowód rejestracyjny auta). Dobre zestawy świateł LED to wydatek co najmniej kilkudziesięciu złotych. Można także skorzystać z ofert warsztatów mechaniki pojazdowej i zdać się na wybór fachowców - ale w takim przypadku montaż i cena samego zestawu mogą być wyższe w porównaniu z samodzielnym zakupem. Zamontowanie świateł w postaci diod LED-owych powoli na szereg oszczędności związanych z eksploatacją auta. Przede wszystkim warto wspomnieć o paliwie, które jest nieodzownym wydatkiem. Na dystansie 100 km, korzystanie ze świateł LED-owych zmniejsza zużycie paliwa o 0,2 l. W skali roku oszczędność wyniesie mniej więcej 100-120 złotych, a więc światła i koszt ich montażu po prostu się zwrócą. Drugą kwestią związaną z oszczędnością jest trwałość świateł w technologii LED. Mają bardzo długą żywotność, więc z powodzeniem zastąpią światła mijania, których żarówki lubią się przepalać, generując koszty oscylujące wokół kwoty nawet 200 złotych rocznie.
Diody LED - dobry wybór na lata
Kierowcy chętnie wybierają auta z zamontowanymi już diodami LED lub sami je instalują. To ogromna wygoda, która płynie z trwałości tych niepozornie wyglądających świateł. LED-y zastąpiły światła ksenonowe oraz trudne do wymiany halogeny. Światła LED po prostu zapewniają wysoką jasność, a przy tym nie rażą i nie powodują nadmiernej emisji ciepła. Nie szkodzą więc środowisku naturalnemu tak, jak zwykłe lampy. Warto jednak pamiętać o tym, że jest to technologia, która wciąż się rozwija i ulega ulepszeniom. W związku z tym nie należy za LED-y przepłacać lub szaleć z kupowaniem najdroższego zestawu do samodzielnego montażu. Na razie wystarczy skupić się na tym, co jest dostępne na rynku, i cierpliwie czekać na nowe rozwiązania, które z pewnością nadejdą.