Przejdź do głównej zawartości
Ze względu na prace konserwacyjne AutoScout24 jest obecnie dostępny tylko w ograniczonym zakresie. Dotyczy to takich funkcji, jak kontakt ze sprzedawcami, logowanie lub zarządzanie pojazdami na sprzedaż.

Akumulator

Akumulator samochodowy (inaczej bateria) to urządzenie składające się z ogniw, w których mają miejsce reakcje chemiczne. Ogniwa uwalniają elektrony, zaś w przypadku akumulatora proces ten odbywa się w sposób powtarzalny, co oznacza...

że baterię można stale zasilać, a źródłem zasilania jest pracujący silnik. Akumulator ładuje się w czasie jazdy i oddaje energię, przekazując prąd niezbędny do korzystania ze świateł, gniazda zapalniczki czy samochodowego radia oraz innych urządzeń. Każdy akumulator ma też określoną żywotność. Po upływie takiego czasu baterię trzeba wymienić. Podobnie należy postąpić również wówczas, kiedy zostanie ona uszkodzona lub straci swoje właściwości.

Kiedy należy wymienić akumulator?

Rozładowany akumulator to ogromny problem dla kierowcy. Ulubioną porą roku dla takich przypadków jest oczywiście zima. Wówczas może zdarzyć się sytuacja, w której nasz pojazd rano po prostu nie odpali. Dlaczego tak się dzieje? W niskich temperaturach procesy zachodzące w akumulatorze tracą na intensywności, a co za tym idzie obniża się jego pojemność. W rezultacie nie ma on wystarczającej mocy, aby wspomóc uruchomienie silnika. Słaby akumulator można dużo łatwiej wyczerpać - wystarczy skorzystać z samochodowej ładowarki, radia lub innych urządzeń, aby pewnego zimowego poranka stwierdzić, że do pracy trzeba będzie jednak pojechać autobusem. Ale to jeszcze nie koniec świata, bo akumulator można uratować, oceniając wcześniej, czy jest w nim jakiekolwiek napięcie. Czynność tę wykonuje się przy pomocy multimetru, który sprawdza napięcie na zaciskach. Podczas wykonywania tej czynności silnik pojazdu musi pozostawać w spoczynku. Wspomniane urządzenie wskazuje stopień naładowania lub rozładowania akumulatora. Jeśli multimetr będzie wskazywał poniżej 12 V - akumulator jest całkowicie rozładowany, a wtedy trzeba zmierzyć się z poważną decyzją: ratować czy wymieniać. Można podjąć próbę ładowania akumulatora prostownikiem, ale jeśli bateria nie będzie wykazywać oznak działania lub będą one bardzo słabe, wątpliwości powinny rozwiać się same - konieczna będzie wymiana akumulatora. Warto pamiętać o tym, że jeden akumulator starcza na mniej więcej 5 lat użytkowania. Od tej reguły oczywiście zdarzają się wyjątki, ponieważ są baterie, których można używać znacznie dłużej.

Wymiana akumulatora krok po kroku

Wymianę akumulatora można powierzyć fachowcom, ale można też wykonać ją samemu. Jako że jest to igranie z prądem, każdą czynność należy wykonywać z zachowaniem szczególnej ostrożności. Pojazd powinien stać na równym i twardym podłożu, z dala od jakichkolwiek źródeł ognia (nawet z dala od osoby palącej papierosa). Proces wymiany akumulatora zaczynamy od upewnienia się, że silnik jest wyłączony, a kluczyk nie jest umiejscowiony w stacyjce, zaś hamulec ręczny został zaciągnięty. Demontaż starego akumulatora rozpoczynamy od odkręcenia klemy minusowej, zaś w kolejnym kroku zdejmujemy zapięcie klemy plusowej. Potem należy zwolnić specjalną obejmę, która utrzymuje akumulator w jednej pozycji i wyjąć zużytą baterię. Nowy akumulator montujemy natychmiast po wyjęciu starego, odwracając proces. Najpierw przykręcamy klemę plusową, a następnie minusową. Wszystkie czynności związane z wymianą akumulatora należy wykonywać w rękawicach ochronnych i w specjalnych plastikowych okularach (do nabycia w każdym sklepie ogrodniczym lub motoryzacyjnym). Baterię, zarówno zużytą, jak i jeszcze nie zainstalowaną, zawsze trzeba trzymać w pionie. Jest to dość ciężki przedmiot, więc warto mieć obok kogoś do pomocy i pod żadnym pozorem nie skracać sobie pracy upuszczaniem akumulatora na podłoże.

Wymiana akumulatora - co jeszcze warto wiedzieć?

Jak widać, wymiana akumulatora nie jest trudna, ale równocześnie nie jest to proces wolny od jakiegokolwiek ryzyka. Przymierzając się do wymiany, trzeba dobrać właściwy akumulator, stawiając na sprawdzone marki dające pełną gwarancję na to urządzenie. Kupowanie tanich odpowiedników niewiadomego pochodzenia może się po prostu źle skończyć. Warto też upewnić się, czy producent zezwala na samodzielną wymianę baterii. Jeśli samochód jest w okresie gwarancyjnym, wówczas wszelkie badania, wymiany lub naprawy powinny być dokonywane w wyspecjalizowanym warsztacie mechanicznym. W przeciwnym razie można stracić gwarancję. Niektóre modele samochodów mają tak zamontowane akumulatory, że ich samodzielna wymiana po prostu nie jest możliwa. Jeśli zauważymy więc, że z baterią dzieje się coś złego, należy jak najszybciej udać się do specjalisty. Zużyty i niedziałający akumulator nie jest zwykłym odpadem i nie można go wyrzucić do śmieci. Należy go odpowiednio zabezpieczyć i albo oddać do specjalnego punktu zbiorczego, który przyjmuje różnego typu elektro-śmieci i odpady nienadające się do utylizacji, albo odnieść do sklepu z artykułami motoryzacyjnymi, który za nas pozbędzie się starego akumulatora. Aby jeździć bezpiecznie i nie martwić się o zimowe problemy z baterią, warto co jakiś czas sprawdzać napięcie akumulatora, a także nie przeciążać go korzystaniem z urządzeń i odbiorników w czasie jazdy lub stojąc w korku albo na parkingu.

Udostępnij

Wszystkie produkty

scheinwerfer

Czy warto zamontować w aucie żarówki ksenonowe?

Porady · Techniczne
antrieb

Ustawienia rozrządu

Porady · Techniczne
scheinwerfer

Żarówki samochodowe

Porady · Techniczne
Pokaż więcej