Przejdź do głównej zawartości
Ze względu na prace konserwacyjne AutoScout24 jest obecnie dostępny tylko w ograniczonym zakresie. Dotyczy to takich funkcji, jak kontakt ze sprzedawcami, logowanie lub zarządzanie pojazdami na sprzedaż.
audi-quattro-l-01.jpg

Audi Quattro

Audi QUATTRO Zestawienie

Tutaj znajduje się zestawienie informacji na temat samochodu Audi QUATTRO, włącznie ze szczegółami dotyczącymi najważniejszych właściwości, silnika oraz wyposażenia, a także innymi przydatnymi informacjami związanymi z tym modelem. Czytaj dalej

Nowe od:
Używane od:
*Najniższa cena na AutoScout24 w ostatnim miesiącu

Stały napęd na cztery koła w samochodach osobowych jest dziś standardem w wielu luksusowych modelach, a nawet w małych autach, takich jak chociażby Fiat Panda. Producenci często oferują wersje z napędem na wszystkie koła jako wyposażenie dodatkowe, a to ze względu na ich lepsze prowadzenie na trudnym podłożu. Kiedy pod koniec lat 70. firma Audi postanowiła w swoich samochodach wprowadzić napęd na cztery koła, wkroczyła w obszar zarezerwowany do tej pory dla samochodów terenowych i militarnych. Audi stało się prekursorem tej technologii w autach do użytku codziennego. Inżynierowie z Ingolstadt na bazie Audi 80 zaimplementowali modelowi Audi Coupé, napędzanemu dotychczas na przód, nowy napęd na wszystkie koła, który nazwano „quattro”. W ten właśnie sposób narodziło się Audi Quattro. W 1980 roku rozpoczęto sprzedaż pierwszego na świecie auta seryjnie wyposażonego w napęd na cztery koła, co stanowiło przełom w branży pojazdów cywilnych.

Ur-Quattro, czyli pierwsze Quattro o przełomowej konstrukcji to poszukiwany youngtimer

Popularność i sukces tego samochodu przez lata wynikały z walorów jakie prezentował. Dzięki lepszej trakcji samochód osobowy z napędem na cztery koła świetnie trzyma się drogi nawet w najtrudniejszych warunkach. Te same zalety posiadają wszystkie następne modele Audi. W 1982 roku opcjonalnie oferowano napęd na wszystkie koła dla limuzyny Audi 80, modelu z segmentu aut średnich. Dwa lata potem pojawiło się duże Audi 100, limuzyna ze stałym napędem na cztery koła. Do 1991 roku wyprodukowano jedynie ok. 10 000 egzemplarzy modeli Ur-Quattro. Do dziś są one z tego powodu – obok kabrioletów – najbardziej poszukiwanymi youngtimerami tej marki. Do pierwszego Audi z napędem na wszystkie koła nawiązują nowsze modele Audi A4 i Audi A6 allroad, które także w nazwie mają „Quattro”.

Sportowe zacięcie Audi Quattro nadało marce nowy image

Audi Quattro jest nie tyle pionierem nowych technologii dla aut z grupy VW, a raczej symbolem dynamicznej jazdy, jaką klienci kojarzą z marką. Inżynierowie z Ingolstadt zaprojektowali trzydrzwiowego hatchbacka z szerokimi błotnikami, tylnym spojlerem i logo marki w postaci czterech pierścieni wyeksponowanych na osłonie chłodnicy. W porównaniu z dotychczasowym coupé Audi Quattro prezentował znacznie bardziej sportowy charakter, który podkreślały znajdujące się pod maską jednostki napędowe.

Silniki w Audi Quattro

Od rozpoczęcia produkcji do 1987 roku coupé dysponowało pięciocylindrowym silnikiem turbo o pojemności 2,1 l i mocy 200 KM (147 kW), co pozwalało mu osiągać prędkość 220 km/h. „Setkę” osiągał w 7,1 sekundy. Produkowana od 1984 roku wersja z katalizatorem posiadała ponad 162 KM (119 kW). W 1987 roku wymieniono silnik o pojemności 2,1 l na większy o pojemności 2,2 l i mocy 200 KM (147 kW). Od 1989 roku topowy model Audi Quattro 20V osiągał moc 220 KM (162 kW) z przyspieszeniem do „setki” w 6,3 sekundy i prędkością maksymalną 230 km/h. Zaprojektowany w 1983 roku rajdowy Audi Sport Quattro w wersji drogowej wyprodukowano jedynie w niewielu egzemplarzach. W wersji drogowej posiadał węższy rozstaw osi i osiągał moc 306 KM (225 kW), z prędkością maksymalną 250 km/h. Prędkość 100 km/h osiągał w czasie 4,9 s. Wiosną 1991, po jedenastu latach, z taśmy produkcyjnej w Ingolstadt zjechał ostatni Audi Quattro, którego zastąpił model Audi S2.