Przejdź do głównej zawartości
Ze względu na prace konserwacyjne AutoScout24 jest obecnie dostępny tylko w ograniczonym zakresie. Dotyczy to takich funkcji, jak kontakt ze sprzedawcami, logowanie lub zarządzanie pojazdami na sprzedaż.
corvette-zr1-l-01.jpg

Corvette ZR1

Corvette ZR1 Zestawienie

Tutaj znajduje się zestawienie informacji na temat samochodu Corvette ZR1, włącznie ze szczegółami dotyczącymi najważniejszych właściwości, silnika oraz wyposażenia, a także innymi przydatnymi informacjami związanymi z tym modelem. Czytaj dalej

Używane od:
*Najniższa cena na AutoScout24 w ostatnim miesiącu

Początkowo tylko jako kabriolety, a później również jako coupé sportowe auta z linii Corvette od początku lat 50. stanowiły element klasycznej motoryzacji, produkowanej przez należącą do koncernu General Motors markę Chevrolet. W 1970 roku konstruktorzy poprawili wydajność samochodu dzięki zastosowaniu specjalnego pakietu, który zaimplementowano do tradycyjnych produkowanych seryjnie samochodów, a który został zapozyczony wprost z techniki stosowanej w sportach wyścigowych. Sportowe auta o dużej mocy przez dwa lata funkcjonowały pod nazwą Corvette ZR1 i zostały wyprodukowane w niewielkiej ilości egzemplarzy. Od tego modelu właśnie rozpoczęła się tradycja oznaczania aut z linii Corvette jako ZR1.

Pierwszy seryjnie produkowany model Corvette ZR1 pojawił się na rynku w latach 90.

W połowie lat 80. Amerykanie na bazie czwartej generacji Corvetty rozpoczęli tworzenie seryjnego modelu ZR1. Pod względem technicznym wspierali się przy tym na dokonaniach brytyjskiego konstruktora pojazdów sportowych, Lotusa, który opracował silnik oraz podwozie. W 1990 roku koncern General Motors zaprezentował pierwszy nowoczesny pojazd Corvette ZR1, który przez pięć lat pozostawał flagowcem tej linii modelowej.

Silnik V6 w pierwszej generacji modelu Corvette ZR1 generował moc 411 KM

ZR1 miał opracowany wspólnie przez koncern General Motors oraz markę Lotus silnik w układzie V8 o pojemności skokowej wynoszącej 5,7 l. Motor wykonany z aluminium produkował moc rzędu 380 KM (280 kW). W dwóch ostatnich latach produkcji do 1995 roku w modelu moc została podwyższona do imponujących 411 KM (302 kW). Dzięki temu pojazd osiągał prędkość 100 km/h w ciągu niewiele ponad 4 s.

Od 2008 roku model Corvette ZR1 posiadał więcej mocy

W 2008 roku koncern General Motors przedstawił drugą generację modelu Corvette ZR-1, który przejął rolę najsilniejszego pod względem generowanej mocy pojazdy typu coupé, pozostawiając w tyle model Corvette Z06. Podobnie jak ta druga wysoko wydajnościowa wersja, Corvette ZR1, aby zredukować masę, została w dużej części stworzona z takich materiałów jak włókno węglowe lub aluminium. Dodatkowe ciekawostki modelu Corvette ZR1: dzięki oknu zainstalowanemu w pokrywie silnika można było zobaczyć, który mechanizm napędowy jest aktualnie wykorzystywany.

Samochód Corvette ZR1 osiągał maksymalną prędkość 330 km/h

W pojeździe Corvette ZR1 inżynierowie zastosowali silnik o pojemności skokowej wynoszącej 6,2 l, który był montowany także w tradycyjnych modelach kabrioletów oraz coupé z tej linii produkcyjnej. Dla pojazdu sportowego o dużej mocy, jakim był model ZR1, motor został tak zmodyfikowany, że dawał on Corvetcie moc sięgającą 647 KM (476 kW). Dzięki temu pojazd osiągał swoją maksymalną prędkość rzędu 330 km/h. Rozpęd od zera do setki odbywał się w czasie poniżej czterech sekund.