- Strona startowa
- Samochod
- Dodge
- Dodge Dart
Dodge Dart to pierwszy owoc współpracy dwóch firm, powstały po wykupieniu marki Dodge przez koncern Fiata. Swoją konstrukcją model nawiązuje do Alfa Romeo Giulietty i uznawany jest za jej odpowiednik na rynku amerykańskim. W Europie oraz w Chinach sprzedawany był pod nazwą Fiat Viaggio. W rzeczywistości są to trzy, bardzo zbliżone do siebie modele, które różnią się pewnymi elementami wyposażenia czy specyfikacją techniczną. Jeszcze przed wykupieniem przez Fiata, amerykański producent stworzył modele Dodge Caliber oraz Neon. Dart stanowi ich unowocześnienie oraz udoskonalenie. Warto też wspomnieć, że samochód o nazwie Dodge Dart pojawił się już na rynku w Stanach Zjednoczonych w 1960 roku i był produkowany do 1976 roku. Współcześnie nazwa odnosi się jednak do auta, które zadebiutowało w 2012 roku. Jest to kompaktowy sedan należący do klasy C. Wbrew pozorom jest on często przestronniejszy oraz większy niż niektóre pojazdy scharakteryzowane klasą D. Wkrótce po pierwszym sukcesie samochodu producenci wprowadzili wersję GT - limitowaną serię aut z osłoną chłodnicy Hyper Black oraz ze sportowym zawieszeniem z adaptacyjną amortyzacją. Dart to wciąż dość młody samochód, jednak można go też znaleźć na aukcjach czy w salonach jako samochód używany. Dostępne są modele z różnymi silnikami oraz z różnym przebiegiem. Istnieje też kilka wersji kolorystycznych, w tym ta zgodna z pierwszym wyprodukowanym modelem - czerwonym wpadającym w bordo.
Jak wyglądała droga do stworzenia Dodge Darta?
Amerykański producent w 1960 roku wypuścił na rynek samochód osobowy dostępny z różnymi nadwoziami. Klienci mogli wybierać spośród sedanów, kombi, kabrioletów czy coupé. Auta wyposażone były w silniki R6 lub V8, a ich moc była położona na oś tylną poprzez 3-biegową automatyczną lub manualną skrzynię biegów. Pojazdy rozwijały moc do 264 KM. Produkowano je do 1976 roku i można stwierdzić, że stały się klasykami XX wieku. Ich następcami były Dodge Aspen oraz Aries. Marka rozwijała się, ciesząc się popularnością amerykańskich klientów. Kryzys przyszedł dopiero w XXI wieku. Pomimo dobrych pomysłów w 2010 roku koncern Dodge był bliski upadku. Wówczas z pomocą przyszedł Fiat. Wspólna praca nad udoskonaleniem poprzednich modeli Dodge Caliber oraz Neon, jak i zastosowanie rozwiązań oraz nadwozia Fiata przyniosły sukces w postaci nowej odsłony modelu Dodge Dart. Dokładnie 7 maja 2012 roku pierwszy egzemplarz zjechał z taśmy produkcyjnej w Illinois. Oficjalny debiut auta miał miejsce w 2013 roku podczas Międzynarodowych Targów Motoryzacyjnych w Detroit. Uwagę konsumentów zwróciła między innymi konstrukcja oparta na płycie podłogowej Alfy Romeo Giulietty. Dodge'a Dart można nadal kupić w salonach oraz na rynku wtórnym jako samochód używany.
Zaglądamy pod maskę Dodge'a Dart
Co ciekawe, poszczególne egzemplarze Dodge'a Dart mogą się między sobą nieznacznie różnić. Samochody wyposażone są w różne 4-cylindrowe silniki, które mają generują zróżnicowane osiągi. Te o pojemności 2 litrów osiągają moc 160 KM i plasują się w środku zakresu na tle innych wariantów. Lepszymi osiągami szczycą się modele z silnikiem 2,4-litrowym, osiągające 184 KM. Ciekawym rozwiązaniem są napędy o mniejszej pojemności, za to wyposażone w turboładowanie. Przy mniejszych gabarytach działają znacznie sprawniej i szybciej. Napęd na na oś przednią prowadzony jest przez 6-biegowe przekładnie zaczerpnięte z samochodów Fiata. Klienci mogli wybierać spośród wariantów z dwusprzęgłową automatyczną skrzynią biegów oraz manualną przekładnią. Dodge Dart oparty jest na płycie podłogowej Alfy Romeo Giulietta. Ma 4,672 m długości, 1,83 m szerokości oraz 1,465 m wysokości, więc jest to auto średniej wielkości, które bardzo dobrze sprawdza się w mieście oraz w trasie. Z przodu samochodu zamontowano kolumny MacPhersona, czyli najpowszechniej stosowane rozwiązanie w przednim zawieszeniu aut przednionapędowych. Z tyłu zamontowano natomiast oddzielny układ bi-link, dzięki czemu zwiększono przyczepność pojazdu oraz zapewniono dodatkowy komfort pasażerom. Z tyłu pojawił się też element zaczerpnięty od modelu Dodge Neon, czyli listwa świetlna - dzięki niej auto wygląda nowocześniej. Producenci postarali się też, by wyposażenie pojazdu było bogate w elektronikę. Efektem jest 7-calowy ekran, który umieszczono pomiędzy zegarami. Ma on na celu ułatwianie życia kierowcy, a dokładniej umożliwianie mu szybkiego oraz sprawnego doboru wskaźników oraz parametrów. Funkcję nawigacji satelitarnej spełnia z kolei 8,4-calowy ekran dotykowy zamocowany na konsoli centralnej. Zapewnia on również dostęp do multimediów.
Czym wyróżnia się Dodge Dart GT?
Wariant GT, znany też jako GT Sport, to bardziej luksusowa oraz limitowana wersja Dodge Dart. Na rynku pojawił się w 2013 roku i aż do zakończenia produkcji w 2016 roku był najbardziej reprezentatywnym modelem amerykańskiego producenta. Sprawne oko potrafi go odróżnić od podstawowej wersji. GT, tak jak i poprzednia generacja tych aut, ma 4-cylindrowy silnik o pojemności 2,4 litra i mocy 185 KM.Samochód dodatkowo zyskał osłonę chłodnicy Hyper Black, aluminiowe obręcze 18-calowe oraz dwie końcówki układu wydechowego. Zastosowano zawieszenie sportowe, dzięki czemu auto generowało lepsze osiągi. Luksusowe elementy pojawiły się też w wyposażeniu. To nie tylko tapicerka Nappa wykonana ze skóry, ale też klimatyzacja podzielona na strefy oraz kierownica z opcją podgrzewania. W pojeździe zamontowano również system multimedialny wraz z nawigacją oraz cyfrowe wskaźniki na tablicy przyrządów. Nie zabrakło też solidnych głośników oraz systemu audio premium Alpine. GT wyposażony jest w 6-biegową skrzynię automatyczną oraz 6-stopniową przekładnię manualną. Obecnie Dodge Dart GT nie jest już produkowany, ale można niekiedy znaleźć ten model w dobrym stanie na aukcjach czy w salonach z autami z drugiego obiegu.