Przejdź do głównej zawartości
Ze względu na prace konserwacyjne AutoScout24 jest obecnie dostępny tylko w ograniczonym zakresie. Dotyczy to takich funkcji, jak kontakt ze sprzedawcami, logowanie lub zarządzanie pojazdami na sprzedaż.
ford-focus-st-front

Ford Focus ST

Ford Focus Zestawienie

Tutaj znajduje się zestawienie informacji na temat samochodu Ford Focus, włącznie ze szczegółami dotyczącymi najważniejszych właściwości, silnika oraz wyposażenia, a także innymi przydatnymi informacjami związanymi z tym modelem. Czytaj dalej

Nowe od:
Używane od:
*Najniższa cena na AutoScout24 w ostatnim miesiącu

Utarło się już, że producenci dodają do swoich zaopatrzonych w grzeczne silniki kompaktów uszlachetnione modele sportowe. A to dlatego, że wersje sportowe często zdobywają sławę, której można użyć do zareklamowania modeli masowych. Oczywiście jest jeszcze lepiej, gdy wraz z tą sławą na zwykłe auta może spłynąć blask zwycięstw, przykładowo w sportach rajdowych. Amerykański producent Forda posłużył się tą strategią reklamową w 2002 roku, prezentując podrasowaną wersję Forda Focusa. Ford Focus RS zszedł z taśm w niemieckiej fabryce w Saarlouis w małej serii i był w przeważającej części dziełem europejskiego działu projektowego. Gdzieś pomiędzy najwydajniejszym z modelów seryjnych a dysponującym mocą do 230 KM (170 kW) Fordem Focusem RS inżynierzy i specjaliści od marketingu przewidzieli jeszcze miejsce na model pośredni. Ta sportowa wersja seryjnego Focusa również została wyprodukowana w 2002 roku w sarlandzkiej fabryce Forda i weszła do sprzedaży pod nazwą Ford Focus ST 170. Nowy, udoskonalony Ford Focus RS powrócił na rynek w 2016 roku po długoletniej przerwie.

W pierwszym Fordzie Focusie ST pracuje silnik Coswortha

Pierwsza generacja Forda Focusa ST z lat 2002-2004 powstała w niewielkiej ilości egzemplarzy i różniła się od masowo produkowanego Forda Focusa tak technicznymi, jak i wizualnymi szczegółami. Sercem sportowego modelu był motor produkowany przez brytyjską firmę Cosworth, budującą silniki Formuły 1, a w tamtym czasie siostrę Forda, która obdarowała Focusa ST mocą 173 KM (127 kW).

Ulepszenia w Fordzie Focusie ST

Z zewnątrz Ford Focus ST demonstrował swoje sportowe pochodzenie zmodyfikowanymi reflektorami oraz 17-calowymi aluminiowymi felgami. Ale od tradycyjnie jeżdżących po drogach modeli odróżniały go przede wszystkim ulepszenia techniczne. Należały do nich: sportowe podwozie, układ hamulcowy stworzony pod kątem zwiększonego obciążenia, a także specjalny układ wydechowy. Silnik Coswortha w Fordzie Focusie ST podłączony został za pomocą sześciobiegowej manualnej skrzyni biegów.

Dwa warianty karoserii Forda Focusa ST zaprezentowanego w 2005 roku

Producent kontynuował tradycję modeli sportowych w drugiej generacji kompakta, czyli w latach 2005-2010, prezentując Forda Focusa ST. Unowocześniony wariant dostępny był w dwóch wersjach nadwozia jako trzy- lub pięciodrzwiowy hatchback. Tym razem przy wyborze silnika Ford postawił na motor o pojemności 2,5 l, który użyczył drugiej generacji Forda Focusa ST mocy 228 KM (168 kW). Podobnie jak w Focusie RS, doładowywała go turbosprężarka. W 2012 producent ogłosił, że jego następca będzie jeszcze wydajniejszy. Ford Focus ST trzeciej generacji był zdolny do rozwinięcia mocy 250 KM (184 kW). W 2014 roku Ford poddał model faceliftingowi i zmienił silnik na 2.0 EcoBoost, który dodatkowo poprawił osiągi auta.