Przejdź do głównej zawartości
Ze względu na prace konserwacyjne AutoScout24 jest obecnie dostępny tylko w ograniczonym zakresie. Dotyczy to takich funkcji, jak kontakt ze sprzedawcami, logowanie lub zarządzanie pojazdami na sprzedaż.
jeep-grand-cherokee-front

Jeep Grand Cherokee

Jeep Grand Cherokee Zestawienie

Tutaj znajduje się zestawienie informacji na temat samochodu Jeep Grand Cherokee, włącznie ze szczegółami dotyczącymi najważniejszych właściwości, silnika oraz wyposażenia, a także innymi przydatnymi informacjami związanymi z tym modelem. Czytaj dalej

Nowe od:
Używane od:
*Najniższa cena na AutoScout24 w ostatnim miesiącu

Jeep Grand Cherokee to pojazd terenowy, który po raz pierwszy ujrzał światło dzienne w 1993 roku. Amerykańska marka Jeep w ten sposób na nowo zaakcentowała swoją obecność na rynku tych samochodów, tworząc auto, które łączyło w sobie właściwości pojazdów przeznaczonych do jazdy po wymagających nawierzchniach z luksusem charakterystycznym dla limuzyny. Grand Cherokee był następcą modelu Jeep Wagoneer SJ, którego produkcję zakończono w 1991 roku. Przez ponad dwadzieścia lat obecności Grand Cherokee na rynku marka Jeep zaprojektowała pojazd ten w różnych wariantach i z różnymi jednostkami napędowymi. W latach 1993-1998 terenowym flagowcem amerykańskiego producenta był model Jeep Grand Cherokee ZJ, który można było kupić zarówno z silnikami benzynowymi, jak i z silnikami Diesla o różnych pojemnościach i mocach. Jego następcą był Grand Cherokee WJ, który produkowano w latach 1998-2004. W zaledwie dwanaście miesięcy po wprowadzeniu do sprzedaży auto otrzymało prestiżowy tytuł Samochodu Roku w USA. Model ten był dostępny w różnych wersjach wyposażenia i, podobnie jak poprzednik, występował w opcji z silnikiem benzynowym lub silnikiem Diesla. Od roku 2004 produkowany jest w Chinach. Produkcja kolejnego modelu, Jeep Grand Cherokee WK, objęła lata 2004-2010. Model ten po faceliftingu otrzymał okrągłe podwójne reflektory, które stanowiły nawiązanie do klasycznych i okrzykniętych mianem kultowych już pojazdów, jakimi są samochody Jeep Wrangler z serii TJ. Jeep Grand Cherokee WK2 zadebiutował w 2009 roku na targach motoryzacyjnych w Nowym Jorku. Pojazd ten wyróżniał się kompaktową budową, wyrazistą stylistyką i śmiało można go było zaliczyć do samochodów reprezentujących nowoczesne podejście do słowa "terenowy". W 2013 roku, czyli cztery lata po premierze, model Jeep Grand Cherokee WK2 przeszedł drobne zmiany kosmetyczne, w wyniku których wzbogacił się o zintegrowany zderzak i LED-owe światła przednie. Modyfikacje objęły też wnętrze. Zmieniono stylistykę konsoli centralnej oraz wymieniono kierownicę i drążek skrzyni biegów. Wspólną cechą wszystkich modeli spod szyldu Cherokee jest dużych rozmiarów bryła samochodu, spora przestrzeń dla pasażerów i bagażu, a także wysoki prześwit, dzięki któremu auto dobrze radzi sobie z trudnymi i nierównymi nawierzchniami.

Jeep Grand Cherokee ZJ - rodzinnie i w podróży

Jeep Grand Cherokee ZJ pojawił się w sprzedaży w 1993 roku jako propozycja pojazdu będącego nie tylko typową terenówką o solidnym zawieszeniu, ale także wygodnym autem do podróżowania z całą rodziną. W trzy lata po premierze samochód ten przeszedł drobne transformacje, które objęły reflektory, zderzaki oraz atrapę chłodnicy. We wnętrzu natomiast zainstalowano większe schowki, dołożono także podwójne poduszki powietrzne dla pasażera i kierowcy. Przez wszystkie lata produkcji model ten był wytwarzany przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, ale także w Argentynie, Wenezueli i w Austrii. Do dziś Grand Cherokee budzi wiele emocji, przede wszystkim związanych z wyborem jednostki napędowej. Samochód używany z tej serii pojazdów stanowi dobry kompromis pomiędzy elegancją, praktycznymi rozwiązaniami i trwałością.

Jeep Grand Cherokee - dane techniczne i rodzaje silników

Samochód używany lub nowy z segmentu, jaki reprezentuje Gran Cherokee, jest przede wszystkim pojazdem zaopatrzonym w napęd 4x4 z reduktorem. Model ten był dostępny z takim napędem w aż trzech jego wersjach: Selec-Trac, Quadra-Trac oraz Command-Trac. Każdy z nich oferował ustawienia indywidualne dla danego pojazdu. Według producenta i użytkowników ten ostatni wymieniony napęd stanowi najlepsze rozwiązanie do jazdy w terenie. Zawieszenie, zarówno przednie jak i tylne, to konstrukcja składająca się z tzw. drążków Panharda. To układ nieklasyczny, ponieważ takie rozwiązanie stosuje się przeważnie tylko na tylnej osi. Jeśli zaś chodzi o jednostki napędowe, Jeep Grand Cherokee produkowany był z silnikami benzynowymi i silnikami Diesla o różnych pojemnościach i mocach. Silniki benzynowe to R6 4,0 l (moc:187-193 KM), V8 5,2 l (moc: 220 KM) oraz V8 5,9 l (moc: 241 KM). Silnik Diesla montowany w Grand Cherokee to jednostka R4 2,5 l TD (moc: 113 KM). Co się zaś tyczy konsumpcji paliwa, to była ona uzależniona od rodzaju i pojemności silnika. Modele zaopatrzone w silnik Diesla cechowała pewna oszczędność w spalaniu oleju napędowego. Średnie zużycie w mieście oscylowało wokół wartości 8 l/100 km. W przypadku dłuższych tras zużycie wzrastało do 12 l /100 km. Silniki benzynowe w różnych wariantach cechowało dość nieekonomiczne spalanie. Jednostki V8 na każde 100 km w ternie miejskim potrzebowały ok. 20 l paliwa, natomiast poza obszarem zabudowanym konsumpcja spadała do ok. 15 l/100 km. Dobrą informacją jest fakt, że silniki benzynowe montowane w modelach Grand Cherokee dobrze znoszą współpracę z LPG.