Przejdź do głównej zawartości
Ze względu na prace konserwacyjne AutoScout24 jest obecnie dostępny tylko w ograniczonym zakresie. Dotyczy to takich funkcji, jak kontakt ze sprzedawcami, logowanie lub zarządzanie pojazdami na sprzedaż.
lancia-thema-l-01.jpg

Lancia Thema

Lancia Thema Zestawienie

Tutaj znajduje się zestawienie informacji na temat samochodu Lancia Thema, włącznie ze szczegółami dotyczącymi najważniejszych właściwości, silnika oraz wyposażenia, a także innymi przydatnymi informacjami związanymi z tym modelem. Czytaj dalej

Używane od:
*Najniższa cena na AutoScout24 w ostatnim miesiącu

Limuzyny należącego od końca lat 60. XX wieku do włoskiego koncernu Fiat producenta samochodów Lancia uchodziły w zasadzie za bardziej luksusową i konstrukcyjnie często oryginalniejszą alternatywę dla modeli koncernu-matki, który świadomie dbał o wizerunek swojej spółki-córki. Początkowo Fiat wierzył w powodzenie tej strategii zwłaszcza w górnej klasie średniej. W latach 80. włoska firma projektująca i produkująca nadwozia Pininfarina otrzymała zlecenie na stworzenie bazującej na technologii Fiata limuzyny oraz kombi, które przedstawione zostały następnie w 1984 roku pod nazwą Lancia Thema , co miało umocnić obecność samochodu Lancia w segmencie klasy średniej. Pierwsza generacja modelu Lancia Thema produkowana była do 1994, a następnie tradycję dużych modeli Lancia kontynuowano w samochodach Lancia Kappa i Lancia Thesis, którego produkcji zaprzestano w 2009 roku. Powód? Po wejściu na rynek Fiata u amerykańskiego producenta samochodów Chrysler Włosi zastanawiali się nad polityką modelu, a także nad kontynuacją marki Lancia. Dopiero potem zapadła decyzja, aby nadal wykorzystywać renomę marki przynajmniej na rynkach europejskich i wprowadzić tam do sprzedaży samochód Lancia Thema nowej generacji.

Druga generacja modelu Lancia Thema bazuje na serii produkcyjnej Chryslera

Wprowadzona w 2011 roku generacja modelu Thema nie była już włoskim projektem, lecz bazowała na stworzonej przez firmę Chrysler serii produkcyjnej, której pierwsza generacja modelu została wprowadzona na rynek w Europie jako Chrysler 300. A swoich amerykańskich genów nowa Lancia Thema nie mogła się właściwie wyprzeć. Przy długości powyżej pięciu metrów i szerokości ponad 1,90 m limuzyna posiadała europejskie wzorce maksymalnych wartości dla samochodu wyższej klasy średniej.

Amerykańskie cechy stylistyki i wyposażenia modelu Lancia Thema

Także w przypadku stylistyki sygnatura Amerykanów była wyraźnie widoczna. Lancia Thema przykuwała uwagę mocno zaznaczonym przodem z masywną osłoną chłodnicy i prostokątnymi reflektorami. Przez amerykańskie modele inspirowane były także pionowo ustawione tylne światła i wysoko podniesione nadwozie typu sedan. W przypadku seryjnego wyposażenia wewnętrznego Lancia pozostała wierna swojemu wyzwaniu, czyli oferowania limuzyn z wyposażeniem szczególnie wysokiej jakości. Tak więc całkowicie skórzane siedzenia, system nawigacji i adaptacyjne reflektory biksenonowe, a także systemy wspomagające kierowcę, takie jak Cruise Control i kamera cofania, już w wersji wejściowej należały do fabrycznego wyposażenia podstawowego.

Lancia Thema oferowana jest w wersji z silnikiem Diesla i silnikiem benzynowym

Jedynie w kwestii silników Lancia opierała się na wzorcach europejskich, wyposażając model Thema w wysokoprężne zespoły napędowe Multi-Jet , które dostarczane były przez Fiata. Model wejściowy posiadał silnik z samozapłonem V6 o mocy 190 KM (140 kW), przy którym przyspieszenie samochodu Lancia Thema dochodziło do niecałych 230 km/h. Program silników Diesla uzupełniono o 3-litrowy silnik wysokoprężny z wtryskiem common rail o mocy 239 KM (176 kW), z którym limuzyna przyspieszała do ponad 230 km/h. Główny model samochodu Lancia Thema wyposażony był w pochodzący od Chryslera silnik benzynowy V6. Zespół napędowy posiadał pojemność skokową powyżej 3,6 l i w ten sposób Lancia Thema mogła uzyskać moc 286 KM (210 kW). Dzięki temu Lancia Thema pokonywała odcinek od 0 do 100 km w ciągu 7,7 sekund i osiągała maksymalną prędkość około 240 km/h.