Przejdź do głównej zawartości
Ze względu na prace konserwacyjne AutoScout24 jest obecnie dostępny tylko w ograniczonym zakresie. Dotyczy to takich funkcji, jak kontakt ze sprzedawcami, logowanie lub zarządzanie pojazdami na sprzedaż.
mitsubishi-carisma-front

Mitsubishi Carisma

Mitsubishi Carisma Zestawienie

Tutaj znajduje się zestawienie informacji na temat samochodu Mitsubishi Carisma, włącznie ze szczegółami dotyczącymi najważniejszych właściwości, silnika oraz wyposażenia, a także innymi przydatnymi informacjami związanymi z tym modelem. Czytaj dalej

Używane od:
*Najniższa cena na AutoScout24 w ostatnim miesiącu

Mitsubishi Carisma zaprojektowane zostało w Japonii, ale tworzone było z myślą o rynku europejskim - stanowiło dla marki pierwszą próbę zjednania odbiorców na tym kontynencie. Auto odznacza się wyjątkowo wysmakowanym designem. Maska jest opływowa, a jej najbardziej rozpoznawalny element stanowią reflektory o kształcie charakterystycznym dla marki Mitsubishi. Nazwa auta została stworzona z kombinacji dwóch słów - angielskiego 'car' oraz greckiego 'kharisma'. To drugie pierwotnie znaczyło 'boski dar', lecz dzisiaj jest częściej rozumiane po prostu jako charyzma. Całość nazwy miała oznaczać samochód z osobowością. I faktycznie - jest to auto wyjątkowe. Wśród innych będzie się wyróżniało gładkimi liniami karoserii. Zwrócić uwagę należy również na fakt, jak dopracowane są auta pochodzące od japońskiego producenta. Zarówno silnik, jak i elektronika posiadają znaczną żywotność. Dlatego właśnie Mitsubishi Carisma okaże się świetnym wyborem jako samochód używany. Pomimo że auto nie jest produkowane już od kilkunastu lat, poszczególne modele nadal funkcjonują na rynku i cieszą się znacznym zainteresowaniem odbiorców.

Wyposażenie i historia Mitsubishi Carisma

Mitsubishi Carisma została wprowadzona na rynek w roku 1995. Wszystkie egzemplarze tego auta produkowano w fabryce NedCar w Holandii. Placówka ta należała w połowie do Mitsubishi, a w połowie do koncernu Volvo. Nic więc dziwnego, że Carisma posiada cechy wspólne z autami szwedzkiej firmy. Do konstrukcji tego samochodu wykorzystano podwozie z Volvo V40. Niektóre elementy zaczerpnięte zostały także z Renault. Mitsubishi Carisma sprzedawano z silnikiem wysokoprężnym stworzonym przez francuski koncern. Pierwsza istotna modernizacja modelu pojawiła się w roku 1997. Wtedy bowiem Mitsubishi wzbogaciło ofertę jednostek napędowych, które mogły być zamontowane w Carismie. Pojawiła się absolutna, jak na owe czasy, nowość - silnik 1,8 litra GDI (skrót od Gasoline Direct Injection - co oznacza bezpośredni wtrysk paliwa). Warto zwrócić uwagę, że Mitsubishi zastosowało tego typu motor jako pierwsza firma na świecie. Przedstawiciele marki w dalszym ciągu podkreślają, że ten napęd łączy zalety jednostek benzynowych oraz wydajność i walory ekonomiczne silników wysokoprężnych. Mitsubishi Carisma dostępna była z dwoma różnymi typami nadwozia. Sprzedawano ją więc jako sedana lub liftbacka (hatchback z bardziej pochyłą tylną szybą i zwiększonym nawisem nad tylnym kołem). Projekt wnętrza zawsze był elegancki, ale prosty. Twórcy utrzymywali tapicerkę w stonowanych barwach - czerniach i szarościach. Model odznacza się znaczną wygodą, aczkolwiek najlepiej podróżuje się w nim w cztery osoby. Środkowe miejsce z tyłu należy traktować jako dodatkowe. Jest wąskie oraz pozbawione zagłówka.

Jakie parametry posiada Mitsubishi Carisma?

Carisma jest dostępna z szeroką gamą silników. W momencie premiery wprowadzono ją na rynek z dwoma motorami. Pierwszy to jednostka 1,6 litra o mocy 90 koni mechanicznych. Druga jest napędem o nieco wyższych parametrach: 1,8 litra pojemności oraz 116 koni mechanicznych. Dużym uznaniem odbiorców cieszył się także wymieniony wyżej silnik GDI, choć najbardziej wydajna wydaje się jednak być relatywnie rzadka jednostka benzynowa - ta o pojemności 1,8 litra i mocy 140 koni mechanicznych. Wyposażone w nią auta rozwijały prędkość od zera do setki w 9,2 sekundy. Dostępne są naturalnie także samochody z motorami Diesla. Tutaj mamy do czynienia z zaczerpniętymi od Renault jednostkami o pojemności 1,9 litra oraz mocy 90 koni mechanicznych. Samochód - w zależności od typu nadwozia - może posiadać cztery drzwi (sedan) lub pięć (liftback). Pierwsza wersja dysponuje bagażnikiem o ładowności 460 litrów, podczas gdy druga oferuje 430 litrów. W obydwóch wypadkach przestrzeń bagażową można powiększyć do około 1150 litrów, składając tylną kanapę. Skrzynia biegów była dostępna w dwóch wariantach - pięciobiegowa manualna oraz czterobiegowa automatyczna przekładnia. Dzięki wysokiej jakości podzespołów Carisma w dalszym ciągu cieszy się zainteresowaniem jako samochód używany. Ponieważ auto było produkowane przez prawie dekadę, na rynku funkcjonują egzemplarze z wielu różnych roczników. Dostępne są w naprawdę szerokim wachlarzu cenowym. Można więc powiedzieć, że Mitsubishi Carisma jest samochodem na każdą kieszeń.