Przejdź do głównej zawartości
Ze względu na prace konserwacyjne AutoScout24 jest obecnie dostępny tylko w ograniczonym zakresie. Dotyczy to takich funkcji, jak kontakt ze sprzedawcami, logowanie lub zarządzanie pojazdami na sprzedaż.
nissan-sunny-l-01.jpg

Nissan Sunny

Nissan Sunny Zestawienie

Tutaj znajduje się zestawienie informacji na temat samochodu Nissan Sunny, włącznie ze szczegółami dotyczącymi najważniejszych właściwości, silnika oraz wyposażenia, a także innymi przydatnymi informacjami związanymi z tym modelem. Czytaj dalej

Używane od:
*Najniższa cena na AutoScout24 w ostatnim miesiącu

Nissan Sunny to samochód o długiej i co więcej, niezwykle skomplikowanej historii. Produkowany był jeszcze w czasach, gdy marka nosiła swoją starą nazwę - Datsun. Pierwsze auto z serii Sunny powstało w roku 1966. Był to niewielki, ale stylowy pojazd. Na dzisiejszych drogach odznaczałby się lekko wypukłymi liniami karoserii oraz bocznymi lusterkami o kształcie koła. Pierwsza generacja Sunny funkcjonuje jednak wyłącznie jako element kolekcji motoryzacyjnych. Nadmienić należy, że od tamtej pory stworzonych zostało pięć kolejnych odsłon. Dlatego właśnie słoneczny Nissan często pojawia się na giełdach jako samochód używany. Na rynku wtórnym znajdziemy przede wszystkim modele pochodzące z lat 90., ale zdarzają także nieliczne egzemplarze powstałe po roku 2010. Wszystkie auta z bogatą historią występują w wielu wariantach. Nissan Sunny nie jest tutaj wyjątkiem. Ten samochód klasy średniej dostępny jest w kilku różnych wersjach nadwoziowych.

Poprzednik popularnego Nissana Almery

Nissan Sunny to właściwie nie jedno auto, ale zbiór wielu różnych samochodów. Na naszym rynku najczęściej spotkamy generację B13, która została przedstawiona w roku 1990. Jest to samochód używany, który nabyć można w naprawdę szerokiej gamie. Możemy więc kupić trzydrzwiowego hatchbacka, czterodrzwiowego sedana lub pięciodrzwiowego liftbacka. Dostępne są także Sunny z nadwoziami kombi oraz pick-up. Znacznie jednak różnią się od pozostałych wariantów. Charakterystycznymi elementami ich estetyki są reflektory, migacze oraz przednie drzwi. Niekiedy można się też natknąć na wersję coupé. Ona jednak funkcjonuje pod osobną nazwą - Nissan 100X. Już na pierwszy rzut oka widać, że Sunny to auto miejskie. Nawet jego największe warianty lepiej sprawdzą się podczas jazdy ulicami niż wiejskimi drogami. Pomimo swojej wiekowości samochód zdecydowanie zdaje próbę czasu. Gama silników wystarczy do spokojnej, nieobciążającej jazdy. Autem powinni więc zainteresować się wszyscy, którzy korzystają z samochodu jako środka transportu do pracy. Niestety nie sprawdzi się ono jako pojazd na dalekie wycieczki. Jego linie nie są współczesne i wielu zwolennikom nowoczesności mogą wydać się zbyt kanciaste. Należy nadmienić, że generacja B13 jest najpopularniejsza na naszych drogach z prostego powodu. Na rynku europejskim jej oficjalnym następcą był Nissan Almera. Poza Starym Kontynentem dalej produkowano Sunny, niemniej jednak siłą rzeczy do nas trafiały jedynie nieliczne ich egzemplarze.

Nissan Sunny - gwiazda polskiego serialu

Nissan Sunny w żadnym wypadku nie jest samochodem Bonda. Brakuje mu osiągów, mocy oraz ekstrawaganckiego kształtu karoserii. Ten użytkowy samochód raz jednak pełnił rolę gwiazdy filmowej, u boku samego Marka Kondrata. To właśnie za kierownicą Sunny'ego główny bohater ""Ekstradycji"" ścigał złoczyńców po Warszawie lat dziewięćdziesiątych. Dlaczego filmowcy zdecydowali się akurat na ten model? Prawdopodobnie chodziło o podkreślenie wizerunku polskiego gliniarza, który nie prowadzi Alfy Romeo, ale sprawne auto miejskie. Trzeba przyznać, że Nissan B13 posiada solidną konstrukcję przy jednocześnie zachowanej relatywnie niskiej masie. Zawieszenie z przodu stanowią kolumny MacPhersona. Z tyłu natomiast zostało ono oparte o podwójne wahacze poprzeczne. Osoby, które zastanawiają się nad zakupem Nissana Sunny, powinny pomyśleć o modelu z silnikiem o pojemności 1,6 litra. Może on posiadać 90 lub 102 koni mechanicznych. Kierowcy, którzy szukają samochodu z możliwością bardziej dynamicznej jazdy, mogą zwrócić uwagę na 142 konny silnik GTi. Jeszcze potężniejsza była jednostka o mocy 223 koni mechanicznych. Kierowcy zasiadający za kółkiem wyposażonego w nią Nissana Sunny odnosili sukcesy w rajdach samochodowych. Niestety modele z tym motorem są właściwie niedostępne na naszym rynku. Uważać należy z kolei na Sunny z 1,4-litrowym motorem. Jego starsze warianty posiadały gaźnik, który dzisiaj uchodzi za technologię nieco przestarzałą. Pod względem wyposażenia auto z lat 90. niestety nie ma nas czym oczarować. Projektanci postawili na funkcjonalność, która niektórym może wydawać się nieco zbyt surowa. Faktem jest jednak, że wnętrze zostało wykończone materiałami wysokiej jakości, które przetrwają jeszcze długie lata eksploatacji.