Przejdź do głównej zawartości
Ze względu na prace konserwacyjne AutoScout24 jest obecnie dostępny tylko w ograniczonym zakresie. Dotyczy to takich funkcji, jak kontakt ze sprzedawcami, logowanie lub zarządzanie pojazdami na sprzedaż.
opel-meriva-l-01.jpg

Opel Meriva

Opel Meriva Zestawienie

Tutaj znajduje się zestawienie informacji na temat samochodu Opel Meriva, włącznie ze szczegółami dotyczącymi najważniejszych właściwości, silnika oraz wyposażenia, a także innymi przydatnymi informacjami związanymi z tym modelem. Czytaj dalej

Używane od:
*Najniższa cena na AutoScout24 w ostatnim miesiącu

Meriva jest flagowym minivanem koncernu Opel. Jego pierwsza wersja, Meriva A, była produkowana między 2003, a 2009 rokiem. Od 2010 roku Meriva B, podobnie jak poprzednik tego modelu, jest fabrykowana w zakładach Opla w hiszpańskim mieście Saragossa. Oba minivany są dostępne w wersji pięciodrzwiowej oraz wyróżniają się dającym się modelować wnętrzem; poza tym można je nabyć z silnikiem benzynowym lub z silnikiem Diesla. Przy tworzeniu modelu Meriva A to Opel Corsa posłużył jako wzór, podczas gdy Meriva B bazowała na komponentach zastosowanych wcześniej w modelach Astra H i Zafira B. Rok 2014 przyniósł poprawioną wersję drugiej generacji modelu Meriva. W testach wypadała ona szczególnie przekonująco pod względem funkcjonalnego wnętrza i wysokiego poziomu komfortu.

Nadwozie i wnętrze

W porównaniu ze swoim poprzednikiem Meriva B to pojazd dłuższy i szerszy, ale o nieco zredukowanej wysokości. Maksymalna pojemność wozu wzrosła z 1410 do 1500 litrów. Prawdopodobnie najbardziej wyraźną różnicę między obiema generacjami modelu Meriva stanowią drzwi otwierane przeciwnie do kierunku jazdy, jakie zamontowano w modelu Opel Meriva B. Takie rozwiązanie umożliwia, szczególnie w przypadku parkowania w wąskiej przestrzeni, wygodny dostęp do wnętrza pojazdu, a także ułatwione przypinanie i odpinanie pasów bezpieczeństwa dziecięcym pasażerom. W przypadku obu generacji modelu Meriva wnętrze jest niezwykle komfortowe, jak na pojazd typu minivan. Szczególny nacisk położono na dające się łatwo regulować wygodne siedzenia. Niezależne Stowarzyszenie „Akcja Zdrowe Plecy“ uznały model Meriva B za jedyny w swojej klasie, w którym można przybrać ergonomiczną pozycję siedzenia, odznaczając go swoim znakiem jakości „AGR“. Aby uzyskać możliwie jak największą zdolność do przystosowywania się do potrzeb pasażerów, marka Opel wyposażyła swój pojazd w system FlexSpace®. Dzięki temu w samochodzie tym można uzyskać maksymalną przestrzeń transportową bez konieczności wyjmowania siedzeń. Jest to koncepcja, wedle której tylną kanapę można za pomocą specjalnego uchwytu przemodelować w dwa osobne komfortowe siedzenia. Od 2010 roku modele Meriva są wyposażane także w wbudowany system transportowania rowerów – FlexFix®. Jeśli nie jest używany, można go łatwo schować w tylnym zderzaku.

Silniki oraz paliwo – różne warianty

Pierwszy model Meriva (od 2003 do 2010) był dostępny w pięciu wariantach z silnikiem benzynowym oraz w sześciu z silnikiem Diesla. Najmocniejsza benzynowa jednostka napędowa to silnik ecoTec o pojemności 1,8 l i mocy 125 KM, podczas gdy pierwszy zastosowany w tej serii silnik ecoFlex cechował się pojemnością wynoszącą 1,4 l oraz mocą 87 KM. W wariancie z silnikiem Diesla w pojeździe Meriva A najczęściej montowano jednostkę napędową 1.3 l CDTI o mocy 75 KM. W sprzedaży dostępne były także modele z mocniejszymi silnikami. Zżucie paliwa w przypadku modeli Meriva z silnikami Diesla wynosiło między 5 a 5,4 l na 100 km. Silniki benzynowe z kolei, zużywały między 6,2 a 7,3 l. Model Meriva B jest dostępny z silnikiem benzynowym z turbodoładowaniem lub bez. Bez turbosprężarki silnik ecoFlex o pojemności 1,4 l generuje moc wynoszącą 100 KM, z turbosprężarką moc wzrasta do 140KM. Rok 2014 przyniósł zmiany nie tylko w postaci wizualnego faceliftingu, ale także w związku z zastosowaną jednostką napędową. Poprzedni silnik został zastąpiony Dieslem, CDTI ecoFlex, który zagwarantował moc 136 KM, przy pojemności 1,6 l i zużyciu paliwa na poziomie 4,4 l na 100 km. Opel Meriva B pojawił się na rynku w wersji z manualną i automatyczną skrzynią biegów.

Wyposażenie i bezpieczeństwo

W podstawowym wyposażeniu pierwszych modeli Meriva zainstalowano m.in. system ABS oraz BAS, czyli system wspomagania hamowania w awaryjnych sytuacjach, elektroniczny program stabilizacji ESP, elektryczne wspomaganie kierownicy oraz przednie i boczne poduszki powietrzne. Klimatyzacja jednak wchodziła już w skład wyposażenia dodatkowego. Nie była ona elementem wyposażenia podstawowego także w kolejnych modelach w podstawowej serii Meriva, podobnie jak m.in. komputer pokładowy oraz tempomat. Tak jak w przypadku wielu innych modeli, koncern Opel zostawił swoim klientom wolną rękę w decydowaniu o wyborze wyposażenia samochodu. A oto jak w skrócie prezentują się linie wyposażenie dla modeli Meriva B:

  • Wybór wersji podstawowej
  • Wersja z rozbudowaną elektroniką i klimatyzacją
  • Wypróbuj wyjątkowy samochód z 16-calowymi przednimi reflektorami i światłami przeciwmgłowymi z chromowaną obudową.
  • Innowacja z bogatym wyposażeniem wnętrza i dodatkowymi udogodnieniami jak np. czujnik deszczu
  • Wersja kolorystyczna z różnymi wariantami kolorów do wyboru